Dokumentacja budowy domu, biurowca, czy jeszcze innych większych oraz mniejszych obiektów zawsze składa się z wielu wydruków w różnych formatach. Wielokrotnie jest to setki stron umów i założeń projektowych wraz z kosztorysami. Istotne są również plany i mapy. Jak jednak zadbać o to, aby prawidłowo tworzyć oraz archiwizować budowlaną dokumentację? Dowiedz się tego razem z nami.

Kto zajmuje się obsługą dokumentacji budowy?

Profesjonalną obsługę dokumentacji budowy można zalecić różnymi podmiotom. Często firmy budowlane zlecają to specjalistycznym agencjom controllingowym, które jednak słyną z drogich usług. Równie skutecznie działania przygotowywania wysokiej jakości dokumentacji – tutaj jednak wedle ścisłych wytycznych klienta – gwarantują niektóre drukarnie. Przykładem jest firma BEWIX, która obsługuje pracownie architektoniczne, geodetów, biura geotechniczne, oraz pracownie instalatorskie, przedsiębiorstwa stolarki okiennej i drzwiowej oraz oczywiście ekipy budowlane.

Warto wiedzieć! Przy wyborze podmiotu do obsługi dokumentacji budowy warto, aby wybierać szeroko wyspecjalizowane drukarnie, które oferują również digitalizację wydruków do formy cyfrowej.

Jak powinna być przygotowana dokumentacja budowy?

Na dokumentacje budowlane składają się umowy, projekty, opracowania geodezyjne i geotechniczne, tabele obliczeniowe, kosztorysy, operaty wodnoprawne, pozwolenia i pisma urzędowe, czy też inne dokumenty rysunkowe, opisowe, techniczne oraz kartograficzne. Dla firm, które poszukują podmiotów zajmujących się obsługą dokumentacji budowy, najważniejsze – choć istotne – nie jest wcale błyskawiczne otrzymywanie wszystkim wydruków. Ważna jest przede wszystkim dokładność oraz jakość. Biorąc pod uwagę fakt, że drukowany dokument stanowi m.in. dokumentację wykonawczą dopiero powstającej inwestycji, znajdujący się w niej każdy, nawet najmniejszy element musi być czytelny dla wszystkich wykonawców i inwestorów. Papier musi być zatem dokładnie dobrany do rodzaju wydruku, a ten musi mieć odpowiednią skalę oraz format. Najlepiej przy tym stosować wydruk monochromatyczny oraz kolorowy, które znacznie polepszają nanoszone na papier informacje. Tu warto również pamiętać o wybraniu specjalnego atramentu pigmentowego oraz uszlachetnień, które pozwolą odczytywać projekty bez utraty danych np. na skutek blaknięcia… W przypadku wydruku wielkoformatowego warto również zlecić profesjonalne złożenie projektu, co dodatkowo ochroni jego zawartość.