Wiele badań oraz statystyk mówi o tym, iż Polacy pracują w bardzo konfliktowych i wywołujących stres warunkach pracy. Zjawisko mobbingu jest przy tym powszechne zarówno w korporacjach o starannie przygotowanej misji pracowniczej, jak i w małych firmach, gdzie szef wielokrotnie musi być traktowany, jako jedyne i najważniejsze źródło mądrości. Jak sobie zatem radzić w takiej sytuacji? Do kogo się zwrócić i skąd czerpać odwagę? Tego dowiesz się razem z nami!

Rodzaje mobbingu?

Rodzajów mobbingu jest wiele, a każdy pracownik powinien znać swoje prawa. „Szykanowanie” w miejscu pracy może zatem dotyczyć mobbingu poziomego, gdzie jeden pracownik znęca się psychicznie nad drugim, czy też może dotyczyć mobbingu pionowego, gdzie ofiarą staje się podwładny, a przełożony dopuszcza się zabronionych prawnie czynów. Nie tylko chodzi tutaj o upokarzanie słowne, wzbudzanie lęku, wyśmiewanie stroju/kultury/sposobu zachowania, ale także mowa o wykorzystywaniu pracownika do zadań niezwiązanych z umową. Do kolejnych przykładów należy zaliczyć rozprzestrzenianie nieprawdziwych informacji o życiu zawodowym ofiary, nadmierne kontrolowanie i krytykowanie pracy pracownika, piętnowanie współpracowników solidaryzujących się z ofiarą, izolowanie od reszty grupy pracowników. Mobbing, który może zaś wkroczyć w poważniejsze wykroczenie, to ten, dotyczący ignorowania bezpieczeństwa oraz stanu zdrowia pracownika, czy stosowanie wobec niego przemocy fizycznej.

Wsparcie radcy prawnego

W większości przypadków ofiara mobbingu nie jest tego w 100% świadoma, lub boi się konsekwencji przeciwstawienia się – zwolnienia, pogorszenia sytuacji, braku uzyskania premii itp. Warto jednak wiedzieć, że dzisiejsze formy jakiejkolwiek dyskryminacji w miejscu pracy są surowo karane, a pracownik będący ofiarą ma szerokie pole manewru w walce o swoją godność. Wielokrotnie już samo pismo radcy prawnego do osoby dopuszczającej się mobbingu, lub do jego przełożonego, potrafi przynieść zamierzony efekt. W każdej sytuacji prześladowania pracowniczego, pracodawca może ponieść odpowiedzialność przed sądem! Wielokrotnie zatem mobbing można skutecznie opanować w jego wczesnej fazie, o ile ofiara szybko poprosi o pomoc takich specjalistów, jak radcę prawnego Agnieszkę Cieślińską. Wiele spraw w Polsce dotyczy jednak poważniejszych sporów, w tym tych związanych z utratą pracy lub zdrowia przez osobę „mobbingowaną”. To wtedy można ubiegać się nawet o odszkodowanie za poniesione szkody materialne i niematerialne. W przypadku decyzji pracownika nękanego o rozwiązaniu umowy o pracę, warto wiedzieć, że możliwe jest złożenie wypowiedzenia bez zastosowania się do okresu wypowiedzenia.