Najczęstsze choroby królików i sposób ich leczenia

Materiał partnera
2019-08-27
Dzieci z królikiem

Wśród małych zwierząt, które wybieramy, dużą popularnością cieszą się króliki. Jak wszyscy pupile i one wymagają profesjonalnej opieki weterynaryjnej, a także właściwego podejścia właściciela. Decydując się na królika, musimy dowiedzieć się, jak o niego dbać oraz jak rozpoznawać choroby, na które jest narażony, między innymi takie jak groźna w skutkach myksomatoza.

Niebezpieczna myksomatoza

Ta wysoce zaraźliwa choroba wirusowa często występuje u królików. Z tego powodu należy szybko ją zdiagnozować i leczyć, szczególnie jeśli w domu są też inne króliki. Wirus przenoszony jest przez komary, pchły oraz kleszcze. Ze względu na rozległe skutki – całkowite wyniszczenie organizmu zwierzęcia – uznawana jest za jedną z najgroźniejszych króliczych chorób.

Leczenie królików w przypadku myksomatozy musi być prowadzone przez lekarza weterynarii, takiego jak Sławomir Rogala-Zawadzki, który swój gabinet weterynaryjny prowadzi w Ożarowie Mazowieckim. Kluczowa jest tu tez umiejętność rozpoznania choroby przez właściciela. Objawy obejmują pojawiające się kolejno:

  • obrzęki na głowie i powiekach królika;
  • wysoką temperaturę ciała;
  • obrzęki dookoła uszu, nosa i narządów płciowych;
  • duszność;
  • guzowate zmiany okrywające się strupami.

Ostatnia oznaka to najbardziej charakterystyczna postać myksomatozy. Choroba prowadzi do utraty apetytu, a w ostateczności do całkowitego wyniszczenia organizmu zwierzęcia. Z tego powodu cechuje się ona dużą śmiertelnością. Leczenie przebiega objawowo i polega na łagodzeniu dolegliwości, zapobieganiu innym infekcjom oraz zapewnieniu zwierzęciu maksymalnego komfortu. Zgodnie z polskim prawem przypadki myksomatozy wymagają zgłoszenia do krajowej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej.

Choroby oczu królika

Zwierzęta te często dotykają również rozmaite choroby oczu. Królikom grożą między innymi: zapalenie spojówek, zablokowanie kanałów łzowych, owrzodzenie rogówki czy jaskra wymagają konsultacji z weterynarzem.

Powody mogą być różne. W przypadku najczęstszego problemu, zapalenia spojówek, powodem mogą być obecność ciała stałego w oku lub działanie bakterii. Leczenie królików wymaga tu podania antybiotyku. Zablokowanie kanałów łzowych może wiązać się ze stanem zapalnym lub problemami z zębami. Objawia się mokrą powierzchnią pod okiem i niekiedy prowadzi do podrażnienia spojówek. Obok chorób oczu, do częstych zagrożeń dla królików należą grzybica oraz pasożyty zewnętrzne. Przyczyna ich powstawania są zanieczyszczenia w klatce. Królik rozdrapuje miejsca łysienia, łupieżu czy świądu, a to prowadzi jedynie do pogłębienia problemu.

Samo zapalenie spojówek może być oznaką poważniejszej choroby, podobnie jak i inne, nawet niewielkie zmiany. Dlatego nigdy nie powinniśmy zwlekać z wizytą u weterynarza.

Opracowanie artykułu:

Rogala Zawadzki Sławomir Gabinet weterynaryjny

ul. Strażacka 1b, 05-850 Ożarów Mazowiecki mazowieckie
e-mail
www