Zmywarka to urządzenie, które zdecydowanie ułatwia nasze życie. Trudno wyobrazić sobie dom czy mieszkanie, w którym jej nie ma.  Korzystamy z niej chętnie, ale czy poprawnie? Właściwe korzystanie ze zmywarki to oszczędności w zużyciu wody oraz czasie, jaki musielibyśmy poświęcić na mycie naczyń. Niewłaściwe użycie prowadzi do uszkodzenia sprzętu oraz zmniejsza wydajność.

Usterki zmywarek i ich przyczyny

Nawet najlepsza zmywarka nie będzie działać poprawnie, jeśli nie będziemy przestrzegać zasad jej właściwego użycia. Większość usterek wynika z naszej niewiedzy lub nieuwagi. Powinniśmy zatem korzystać ze zmywarki zgodnie z instrukcją dołączoną do producenta, pozwoli to nam uniknąć naprawy zmywarki w serwisie. Warto wiedzieć też, jak zapobiegać uszkodzeniu zmywarki.

Jeśli po myciu naczyń zauważymy w urządzeniu pozostałości piasku czy granulek, przyczyną mogą być zatkane lub niewłaściwie założone filtry. Resztki środków czyszczących to natomiast oznaka, że naczynia blokują dozownik – po umieszczeniu naczyń powinniśmy zatem upewnić się, że pojemnik na detergenty może się otworzyć. Jeśli pozostają one nierozpuszczone w komorze dozowania, powodem może być wilgotne wnętrze dozownika. Należy je w takim wypadku dokładnie osuszyć przed zastosowaniem środków czyszczących. Zbyt duża ilość detergentów sprawi, że nie będziemy w stanie zamknąć klapy dozownika – możemy temu zapobiec poprzez używanie tabletek do zmywarek.

Podczas mycia naczyń w zmywarce nie powinno być dużo piany. Jej duża ilość to sygnał, że do czyszczenia użyto płynu do naczyń, który nie jest przeznaczony do użycia w zmywarce lub zepsuty jest element grzewczy. W tym drugim przypadku konieczna będzie wymiana części na nową. Piany możemy pozbyć się, podając od jednej do trzech łyżeczek oleju roślinnego na spód zmywarki.

Niewylewanie wody przez zmywarkę może mieć różne źródła:

  • pompa wyrzutowa jest zanieczyszczona;
  • wąż odprowadzający jest poskręcany;
  • zapchany jest układ filtrujący;
  • zapchany jest odpływ zlewozmywaka.

Z niektórymi usterkami poradzimy sobie samodzielnie, jednak wszelkich napraw zmywarki powinien dokonywać specjalista.

Naprawa zmywarki w serwisie

Proste czynności, takie jak wyczyszczenie filtra możemy wykonać samodzielnie, jednak z większymi usterki powinniśmy udać się do serwisu sprzętu gospodarstwa domowego, takiego jak Szop Serwis. Samodzielne próby naprawy mogą jedynie pogłębić problem i zwiększyć koszty usunięcia usterki.

Zmywarki to złożone urządzenia, których możliwości są nieustannie rozwijane przez producentów. Do ich skutecznej naprawy potrzebna jest wiedza zarówno z zakresu hydrauliki, jak i elektroniki. Podstawą skutecznej naprawy jest precyzyjna diagnostyka – szczególnie w przypadku, gdy prawdopodobnych przyczyn jest kilka, jak w przypadku niewylewania wody. Oddanie zmywarki w ręce specjalisty to przede wszystkim gwarancja, że usterka zostanie właściwie zlokalizowana i sprawnie usunięta.