O czym należy wiedzieć przed pierwszą wizytą u weterynarza?

2019-09-05

Pierwsza wizyta u weterynarza jest ważna zarówno dla właściciela, jak i zwierzęcia. Pozwala na ocenę stanu zdrowia pupila oraz ewentualne wykrycie infekcji i pasożytów. Wobec tego warto się do niej odpowiednio przygotować i zaoszczędzić sobie i zwierzęciu niepotrzebnego stresu. Kiedy wskazana jest pierwsza wizyta w gabinecie weterynaryjnym? Na czym dokładnie polega pierwsze badanie kliniczne? Czego się po nim spodziewać i jak często powinno się odwiedzać weterynarza?

Kiedy najlepiej odwiedzić po raz pierwszy gabinet weterynaryjny?

Klinikę oferującą usługi weterynaryjne najlepiej odwiedzić jak najwcześniej, nawet dzień po otrzymaniu zwierzęcia. W przypadku szczenięcia najlepiej udać się z nim do specjalisty już po 6. tygodniu życia. Ważne, aby jak najprędzej oswoić go z wizytami u weterynarza oraz przeprowadzić potrzebne badania i szczepienia. Zaoszczędzi to znacznie stresu zarówno u właściciela, jak i zwierzęcia. Przy tym nie trzeba się ograniczać tylko do wizyt u weterynarza. Dobrze jest dokonać raz w tygodniu samodzielnego badania stanu oczu czy uszy zwierzęcia w celu ochrony przed pasożytami i zadbać o stan jego uzębienia. Do przychodni weterynaryjnej najlepiej udać się w tygodniu we wczesnych godzinach. W ten sposób uniknie się zwykłych kolejek. Wizyta ta jest bardzo ważna, ponieważ pozwoli sprawdzić, czy zwierzę prawidłowo się rozwija.

Jak się przygotować na pierwszą wizytę u weterynarza? 

Wybierając się do kliniki weterynaryjnej, należy pamiętać o zabraniu niezbędnych dokumentów. Jeśli zwierzę miało poprzedniego właściciela, niezbędna będzie karta szczepień oraz inne świadczenia. Aby oswoić zwierzę z nową sytuacją, warto zabrać ze sobą smakołyki. W ten sposób techniką wynagradzania wzbudzi się w nim pozytywne skojarzenia z weterynarzem. Dlatego dobrym rozwiązaniem jest wcześniejsze umówienie się na próbną wizytę, podczas której zwierzę przyzwyczai się do gabinetu i lekarza weterynarii. Dzięki temu kolejne wizyty przebiegną znacznie łatwiej.

Jak wygląda pierwsze badanie w klinice weterynaryjnej?

W trakcie pierwszego badania w lecznicy weterynaryjnej lekarz lub technik weterynarii przeprowadza szczegółowe badanie kontrolne. W przypadku kociąt między 9. a 12. tygodniem życia wykonuje się je razem z podstawowym szczepieniem.  Podczas kontrolnego badania klinicznego weterynarz dokładnie sprawdza stan sierści i skóry zwierzęcia oraz jego odżywienie. Badaniu poddawane jest także uzębienie, uszy i śluzówka. W trakcie pierwszej wizyty w gabinecie weterynaryjnym lekarz osłuchuje narządy wewnętrzne, tj. serce i płuca. Poza tym mierzy temperaturę zwierzęcia i zależnie od wyników badań, przeprowadza niezbędne szczepienia. Często też dokonuje testu na białaczkę w przypadku kotów. Pierwsza wizyta w klinice weterynaryjnej jest z reguły płatna. Cennik usług weterynaryjnych różni się w zależności od placówki i wykonywanych usług. Zwykle koszt szczepień wynosi ok. 80 zł. Przeważnie w pierwszej kolejności zalecane jest przeprowadzenie odrobaczania oraz zastrzyku przeciw wściekliźnie. Dopiero potem możliwe jest ustalenie szczegółowego kalendarza potrzebnych szczepień. Z reguły dokonuje się ich po upływie 6-8 tygodni. Ważne jednak, by odwiedzać przychodnię weterynaryjną regularnie, najlepiej 2-3 razy w roku.