Wypadki są niestety w życiu nieuniknione. Możemy się starać postępować jak najlepiej, ale i tak mogą nas dotknąć sytuacje o negatywnym skutku. W wyniku takich zdarzeń możemy starać się o zadośćuczynienie bądź odszkodowanie. Pojęcia te często używane są jako synonimy, jednak według przepisów prawnych, dotyczą one dwóch zupełnie innych roszczeń. Jakie są różnice między odszkodowaniem a zadośćuczynieniem?

Czym jest odszkodowanie?

Przepisy prawne mówią, że mianem odszkodowania określa się wynagrodzenie w przypadku szkód związanych z uszkodzeniem ciała, rozstrojem zdrowia, śmierci osoby spokrewnionej bądź pogorszenia się sytuacji życiowej.  Zatem osoba poszkodowana ma prawo zażądać pokrycia wszelkich kosztów poniesionych w wyniku szkody wyrządzonej przez osoby bądź instytucje za nie odpowiedzialne. Na kwotę odszkodowania ma wpływ wiele czynników m.in. stan zdrowia osoby poszkodowanej, koszty leczenia, hospitalizacji, leków, rehabilitacji. W przypadku śmierci rodziny wielkość odszkodowania liczona jest na podstawie różnych informacji o osobie zmarłej i jej podlegającej. Niewątpliwe tutaj przydatny będzie dobry adwokat, ponieważ to on będzie w stanie określić, o jakie odszkodowanie można walczyć i jak je wygrać.

Co to jest zadośćuczynienie?

Zadośćuczynienie różni się od odszkodowania tym, że jest świadczeniem pieniężnym za krzywdę, a nie za szkodę. Dotyczy ono sytuacji, w których to poszkodowany poniósł straty niemajątkowe, zazwyczaj dotyczące uszczerbku na psychice człowieka. Czyli przykładowo, jeżeli człowiek w wyniku śmierci stracił kogoś bliskiego i popadł w depresję bądź inne psychiczne zaburzenie może walczyć o otrzymanie zadośćuczynienia. Następnym przykładem może być trauma wynikająca z różnego rodzaju zdarzeń katastroficznych czy wypadków. Należy wspomnieć, że wszelkie czynności niezgodne z prawem dotyczące sfery psychicznej i fizycznej człowieka (znęcanie się, gwałt, pobicie, zastraszanie itd.) również podlegają zadośćuczynieniu. Jeżeli nie wiemy, czy w naszej sprawie możemy starać się o zadośćuczynienie, pomocą służy kancelaria adwokacka. Mecenasi, znający przepisy mogą wystosować odpowiednie pisma, które pozwolą o wypłatę rekompensaty za poniesione krzywdy.


Pojęcia zadośćuczynienia i odszkodowania mają swoje indywidualne znaczenia, ale jednocześnie mogą być ze sobą powiązane. Kiedy w naszym życiu doszło do nieszczęśliwych sytuacji, warto skorzystać z  pomocy specjalistów.  Lizoń Kancelaria Prawna Sp.k., jest to kancelaria działająca na terenie Krakowa. Wieloletnia działalność pozwoliła na zdobycie doświadczeń, które wpływają na sukcesywne rozwiązanie spraw klientów indywidualnych oraz przedsiębiorstw. Co więcej, kancelaria świadczy usługi związane z różnymi rodzajami prawa m.in.  gospodarcze, pracy, rodzinne, spadkowe. Korzystając z usług kancelarii, można być pewnym, że każdy klient będzie potraktowany indywidualnie, a sprawa zostanie ukierunkowana na osiągnięcie jak najlepszych rozwiązań dla klienta.