Zgrany zespół to podstawa efektywnej pracy. Żeby pracownicy lepiej się poznali i dogadywali, warto zorganizować imprezę integracyjną. Pomysłów znajdziemy wiele, jednak czasami trudno podjąć decyzję. Problem stanowi przede wszystkim stopień formalności, zarówno między pracownikami, jak i szefem a pracownikami. W jaki sposób można zorganizować dobrą imprezę integracyjną?

Jakie miejsce wybrać?

Zanim rozpoczniesz planowanie pozostałych kwestii, najpierw trzeba wybrać odpowiednie miejsce. Popularne jest organizowanie w mniej obleganych miejscach, raczej na uboczu. Należy pamiętać, że impreza integracyjna ma określony cel – pracownicy mają się poznać i nawiązać wspólny język. Z tego powodu lepiej odpuścić sobie zatłoczone kluby i inne głośne miejsca, w których nawet nie można porozmawiać. Dobrym wyjściem jest wynajęcie sali, co zapewni bardziej prywatną i zamkniętą atmosferę. Wiele osób decyduje się na luksusowe, ale kameralne miejsce, takie jak willa z ogrodem Cichy Zakątek, mieszcząca się w Łomiankach Dolnych.

Z alkoholem czy bez?

Jedzenie, napoje i alkohol to kolejne wyzwanie dla pracodawcy. Catering musi trafić w gusta wszystkich, co zwykle jest trudne do osiągnięcia. Warto zrobić krótki wywiad z pracownikami, aby dowiedzieć się, czy któryś z nich nie jest na specjalnej diecie, na przykład dla cukrzyków lub wegańskiej. Dostosowanie jedzenia i napojów do każdego pracownika z pewnością postawi szefa w jeszcze lepszym świetle. Kwestią sporną zawsze jest alkohol. Nie ma co się oszukiwać – dodatek alkoholu zawsze rozluźnia i pozwala rozluźnić nieco atmosferę. Należy pamiętać, że decydując się na zapewnienie alkoholu, w dobrym tonie będzie również wynajęcie pokojów na nocleg. Ilość i rodzaj napojów alkoholowych to także decyzja indywidualna. Najlepszym rozwiązaniem jest wynajęcie sali na imprezę integracyjną, której właściciele są w stanie również zapewnić obsługę, catering oraz barek.

Relacje pracowników z szefem

Rola pracodawcy na wyjeździe integracyjnym to zdecydowanie trudny orzech do zgryzienia. Z jednej strony warto pokazać pracownikom, że też jest się człowiekiem – z drugiej pozostaje formalność. Wszystko zależy od tego, jakie granice postawi sobie szef. Jedni decydują się na wzięcie udziału i pozostają do samego końca, inni towarzyszą pracownikom na początku, a potem dają więcej swobody. Jeśli Twoje relacje z pracownikami są na poziomie raczej nieformalnym, nie ma problemu, aby brać udział w imprezie do samego końca. Jeśli jednak chcesz pozostać w ich oczach osobą mocno formalną, nieangażującą się w tego typu przedsięwzięcia – opcja numer dwa będzie strzałem w dziesiątkę.