Wybór donicy tylko pozornie jest łatwym zadaniem. Ogromny wybór kształtów, form, materiałów, kolorów, sprawia, że dopasowanie pojemnika do stylu wnętrza staje się dużym wyzwaniem aranżacyjnym. Na co zwracać uwagę wybierając doniczkę na rośliny? Jak połączyć walory estetyczne i funkcjonalność tego akcesorium?

Rośliny domowe – wybór donicy do wnętrza nowoczesnego

Donica to akcesorium, które może wprowadzić niebanalny akcent kolorystyczny i ożywić design naszego salonu lub sypialni. W nowoczesnych wnętrzach doskonale sprawdzą się donice monochromatyczne (białe, szare lub czarne), które będą współgrać z pozostałymi elementami wyposażenia, tworząc zwartą kompozycję. Jeżeli wnętrze jest utrzymane w biało-czarnej kolorystyce warto zaszaleć z akcesoriami i wybrać donicę o intensywnej, oryginalnej barwie.
Jeżeli chcesz sprawić swoim znajomym oryginalny prezent na parapetówkę, zastanów się nad zakupem doniczki w niebanalnym, odważnym kolorze. Dużym zainteresowaniem cieszą się barwy neonowe: pomarańcze, czerwienie, intensywne róże czy żółcie. Bez względu na to, który model donicy wybierzesz, pamiętaj, aby zachować minimalistyczną formę. Nowoczesne wnętrza nie lubią mocnych elementów ozdobnych, tylko solidne, geometryczne formy.

Wnętrza klasyczne

Do wnętrz urządzanych w stylu śródziemnomorskim lub prowansalskim dobrym wyborem będą gliniane lub ceramiczne donice z motywami kwiatowymi. Dużym zainteresowaniem cieszą się również donice postarzane i stylizowane na antyki.

Zasady doboru donic do roślin

Estetyka wykończenia donicy nie może przysłonić kwestii funkcjonalnych. Wybierając doniczki do domu, należy pamiętać, że akcesoria muszą być dostosowane do rośliny. Poniżej prezentujemy kilka ogólnych zasad wyboru doniczek do roślin domowych:

Podstawowymi parametrami opisującymi doniczkę są: wielkość, średnica, ciężar, liczba otworów w dnie oraz materiał.

  • Rośliny o barwnych liściach i ozdobnych kwiatach lub owocach najlepiej „czują się: w jednolitych donicach (o jednolitej barwie i frakturze). Wzorzyste pojemniki będą zlewały się z rośliną, tworząc przytłaczającą całość.
  • Dobór donicy do koloru kwiatów jest dość oczywisty, niemniej nie warto trzymać się tej zasady w sposób bezwarunkowy. Roślina o intensywnie czerwonych kwiatach nie będzie prezentowała się dobrze w neonowo czerwonej donicy. 
  • Wielobarwne donice najlepiej sprawdzą się w przypadku roślin jednolicie zielonych, takich jak paprocie lub fiskusy. Szeroką ofertę takich donic znajdziesz u Milo Tekstylia dla domu.
  • Jukki i draceny najlepiej rosną w wysokich i wąskich donicach. Ich system korzeniowy jest dość ścisły, dlatego doniczki w formie beczkowatej nie będą dobrym rozwiązaniem.
  • Donice beczkowate są odpowiednim wyborem do roślin krzewopodobnych, które mają rozłożysty system korzeniowy.
  • Wąskie donice najlepiej sprawdzą się w przypadku sukulentów.
  • Rośliny pnące, m.in. bluszcze, nie wymagają szczególnie zdobnych i monumentalnych donic. Inwestowanie w ładne ceramiczne donice z grawerowanymi wzorami nie ma większego sensu, ponieważ po rozrośnięciu się pnączy, pojemnik i tak zostanie zakryty.
  • Jeżeli planujesz zasadzenie ziół i przypraw, przemyśl zakup donic metalowych lub ceramicznych, które ładnie komponują się z wyposażeniem kuchni.