Wybierając się na ślub bliskiej osoby, zwykle poszukujemy unikatowych prezentów, które nie tylko będą cieszyły oko, ale zaskoczą parę młodą w pozytywny sposób. Coraz rzadziej decydujemy się na zakup klasycznego bukietu, a wiele osób już na zaproszeniach wspomina, aby z nich zrezygnować. Co kupić w zamian, kiedy młodzi nie precyzują swoich oczekiwań?

Klasyczne bukiety wyszły z mody?

Tradycyjne bukiety są nadal chętnie kupowane, jednak już nie tak często, jak kilkanaście lat temu. Pięknie się prezentują i cieszą oko, jednak w przypadku większej ilości osób trudno je przechowywać i zwykle po kilku dniach zostają wyrzucone. Coraz więcej par decyduje się zaznaczyć już w treści zaproszenia, aby goście nie przynosili kwiatów. W zamian za nie organizowane są zbiórki karmy dla zwierząt ze schroniska lub przybory szkolne dla dzieci z domów dziecka. Jednak co zrobić w przypadku, kiedy młodzi nie precyzują, co chcieliby otrzymywać zamiast kwiatów? Większość z nas czuje się nieswojo, idąc z pustymi rękoma lub wyłącznie pamiątką. Alternatywą dla bukietu mogą być lasy w słoiku, oferowane między innymi przez kwiaciarnię Juleńka, która znajduje się w Płocku.

Czym jest las w słoiku?

Las w słoiku to zamknięte w szklanym naczyniu rośliny, którym stwarzamy odpowiednie warunki życia. Można nazwać to swego rodzaju niewielkim, niezależnym ekosystemem. Istnieje wiele gatunków roślin, które można w ten sposób uprawiać. Popularne są drzewka bonsai lub storczyki. Słoiki mogą być otwarte lub zamknięte, w zależności od użytych roślin i dodatków. Jedyną czynnością pielęgnacyjną będzie regularne nawadnianie. Doskonale sprawdzają się wiecznie zielone mchy, a w szczególności chrobotek, który do życia potrzebuje wyłącznie systematycznego zraszania.

 

Jak przygotować las w słoiku?

  1.      Przygotuj szklany słój – otwarty (w przypadku sukulentów) lub zamknięty korkiem (dla roślin lubiących wilgoć).
  2.      Jako warstwę drenażową zastosuj żwir lub keramzyt.
  3.      Następnie wsyp podłoże dostosowane do gatunku roślin.
  4.      Warto dodać odrobinę aktywowanego węgla, który będzie pochłaniał wilgoć i ewentualne nieprzyjemne zapachy.
  5.      Warstwa dekoracyjna podłoża – może stanowić tak naprawdę wszystko. Najczęściej stosuje się piasek lub korę.
  6.      Pozostałe dekoracje – szyszki, płaskie kamyki oraz wiecznie zielone mchy i miniaturowe figurki (domki, zwierzęta itd.).

 Samodzielne wykonywanie lasu na prezent ślubny jest ryzykowne, zwłaszcza przez osoby niedoświadczone. O wiele lepszym wyjściem jest kupienie ich u profesjonalnego florysty. W ten sposób zyskasz pewność, że przy odpowiedniej pielęgnacji będzie od funkcjonował latami i nie uschnie po kilku dniach od przygotowania.