Przedszkola publiczne są przepełnione coraz bardziej. Ponadto część z nas nie chce, aby jego dziecko wychowywane było w zbyt dużej grupie. Trudno wtedy wychowawcy poświęcić po równo czasu każdemu podopiecznemu. Między innymi dlatego coraz popularniejsze w ostatnim czasie stały się prywatne przedszkola. Oczywiście są droższe, ale rodzic ma pewność, że jego pociecha ma zapewnioną prawidłową opiekę – jak wiadomo w mniejszych grupach nauka idzie łatwiej i przyjemniej, a przepełnione publiczne placówki nie zawsze mogą zapewnić takie warunki. Wielu rodziców skarży się również na bardzo trudny dostęp do publicznych instytucji tego typu.

Jak otworzyć prywatne przedszkole?

Rodzaje przedszkoli są różne – mamy placówki językowe, muzyczne, plastyczne. Pociechy należy ukierunkowywać, tym bardziej jeśli przejawiają szczególne zainteresowania w jakiejś dziedzinie już we wczesnym dzieciństwie. W zależności od naszego wykształcenia – pedagogiczne wymagane – w danym kierunku, możemy tworzyć przedszkole dla wąskiej grupy dzieci, lub otworzyć zwykłe, w którym ogólny rozwój jest na pierwszym i ostatnim miejscu.

Czego potrzebujemy? Po pierwsze budynku lub dużego mieszkania – kuchnia powinna spełniać warunki Sanepidu, pokój zabaw powinien być bezpieczny i oddzielony od pokoju wypoczynkowego – lub z możliwością rozłożenia łóżek. Nie jest to biznes, który można prowadzić samemu. Należy mieć catering lub kucharkę, opiekunów do pomocy i kilku nauczycieli, jeśli zdecydujemy się na jakiś profil. Jeśli dopiero zaczynamy i mamy ograniczony budżet, to stażystów zawsze znajdziemy w pedagogicznych szkołach wyższych.

Gdzie zakładać przedszkole? 

Najlepiej w pobliżu miejsc pracy, dokładnie sprawdzając, gdzie i w jakim promieniu znajdują się poszczególne placówki. Szczególnie atrakcyjną lokalizacją są nowe osiedla, zamieszkane przez wiele młodych małżeństw z dziećmi, ale ze słabą, zazwyczaj dopiero powstającą infrastrukturą. Trzeba koniecznie zainwestować w reklamę: zarówno w sieci, jak i w „realu”: ulotki oraz poczta pantoflowa powinny być wystarczające. Dobrze jest budynek oznakować i ozdobić tak, by wyglądał przyjaźnie dla klientów i ich dzieci. Kiedy już załatwimy wszystkie formalności możemy zacząć działać. Postawić należy na systematykę podawania posiłków, odpowiednie godziny lekcyjne i perfekcyjne podejście do maluchów.