Zdarzają się takie sytuacje, kiedy potrzebna jest szybka porada prawna. Jeśli jeszcze nigdy wcześniej z niej nie korzystaliśmy, sporym udogodnieniem będzie wówczas pomoc radcy prawnego online. Jak zatem wygląda posłużenie się tą usługą w Internecie lub telefonicznie? Ile wynosi jej koszt i czy jest równie skuteczna, jak konsultacja w kancelarii prawnej? Czy to w ogóle się opłaca? Sprawdzamy!

Jak skorzystać z porad prawnych online?

Telefoniczne porady prawne to najszybszy sposób na uzyskanie odpowiedzi na nurtujące pytanie. Istnieje jednak wiele serwisów, które proponują inną formę kontaktu. Należą do nich czat oraz udostępnienie formularza. Należy go wypełnić i opisać dokładnie sytuację. Często możliwe jest dołączenie w załączniku wyjaśniających sprawę dokumentów w postaci zdjęcia lub skanu. Mogą być wysłane anonimowo. Po zapoznaniu się przez prawnika z problemem, w ciągu ok. 60 min przyśle ofertę na poradę prawną oraz zasugeruje termin jej dostarczenia. Możemy go wybrać sami, po czym uiścić opłatę za usługę. Doświadczony zespół w ustalonym czasie opracuje temat i prześle odpowiedź w pisemnej formie, łatwej do zachowania i przystępnej treściowo. 

Zalety porad prawnych online

Porady prawne przez telefon to propozycja przede wszystkim dla przedsiębiorców i firm. Większość osób nie ma po prostu czasu na bezpośrednią konsultację z prawnikiem lub radcą prawnym. Dlatego też podpowiedzi udzielone przez telefon, internetowy czat czy Skype’a są sporym udogodnieniem, z którego warto skorzystać. Udzielona w ten sposób pomoc prawna wiążąca się z odpowiednią opłatą nie musi się też wcale różnić od tradycyjnej. Zaletą tego sposobu jest widoczność całego procesu. Klient otrzymuje wtedy potwierdzenie na papierze lub w e-mailu, co wpływa na wiarygodność całego procesu. Jednak opinie na  temat porad prawnych online są różne. Często nawet prawnicy i radcy prawni mają podzielone zdanie. W niektórych sytuacjach jedynie radca prawny i bezpośredni z nim kontakt będzie konieczny do korzystnego rozwiązania sprawy.

Jaki jest koszt porady prawnej?

Zwykle udzielenie pomocy prawniczej przez specjalistę wiąże się z kosztem od 100 do 300 zł. Wliczony zostaje przy tym VAT. Wszystko zależy jednak od stopnia trudności sprawy oraz czasu, jaki na niego przeznaczy radca prawny. Zazwyczaj jednak profesjonalny prawnik przed wykonaniem usługi ustala jej szacunkowy koszt. Ciekawą opcją w tym zakresie jest usługa świadczona przez niektórych operatorów telefonicznych. W ramach miesięcznego abonamentu można korzystać z telefonicznych wskazówek oraz zlecić opracowanie dokumentów w ciągu kilku miesięcy, w zależności od wybranego pakietu.

Darmowe porady prawne

Istnieje również opcja pomocy prawnej online bez ponoszenia kosztów. Niektórzy radcy prawni udzielają darmowych rad poprzez artykuły na prowadzonym blogu. Są one jednak ogólne i opisują najczęstsze problemy. Chociaż są bardziej efektywne niż indywidualne konsultacje, nie zawsze są pomocne. Jeśli chcemy uzyskać fachową pomoc w swojej sprawie, musimy być przygotowani na poniesienie odpowiednich kosztów. Darmowe usługi są jednak możliwe. Niektóre fundacje umożliwiają skorzystanie z nich osobom znajdującym się w trudnej sytuacji życiowej lub finansowej, pokrzywdzonym lub po prostu potrzebującym pomocy. Z reguły sprowadza się to do tego, że pierwsza konsultacja prawna jest darmowa, a kolejne płatne. Wpłacana kwota przechodzi na szczytne cele do fundacji, a ustalana jest w zależności od sytuacji finansowej i możliwości osoby zainteresowanej pomocą prawną.

Pomoc prawna online to spore ułatwienie i zaoszczędzenie czasu zarówno dla klientów indywidualnych, jak i właścicieli firm. Trzeba jednak przy tym pamiętać, że czasem nowoczesna technologia nie zastąpi bezpośredniego kontaktu. Dotyczy to w szczególności spraw karnych, które należą do bardziej skomplikowanych, niż kwestie związane z prawem cywilnym czy rodzinnym.