Polska jest krajem, gdzie funkcjonuje publiczna opieka medyczna, którą finansuje państwo. Objęte są nim wszystkie osoby płacące składki na ubezpieczenie zdrowotne oraz bliscy wpisanie do ubezpieczenia płatników. System opieki jest niestety zawiły, co często utrudnia korzystanie z przysługujących nam praw. Nigdy nie wiemy, kiedy potrzebna będzie nam profesjonalna opieka, dlatego warto znać swoje prawa jako pacjenta.

Znajomość praw pacjenta

Aspektem służby zdrowia, z którym spotykamy się najczęściej, jest podstawowa opieka zdrowotna obejmująca świadczenia udzielane w domu lub w przychodni. Zasady podmiotów działających na tym gruncie, jak również zakres opieki, regulowane są przepisami polskiego prawa, które w większości przypadków są przestrzegane.

Jeśli jednak znajdziemy się w sytuacji, gdzie podmioty lecznicze nie dopełniły swoich obowiązków, a wynikiem tego była utrata zdrowia lub pogorszenie jego stanu, powinniśmy udać się do kancelarii adwokackiej specjalizującej się w prawie medycznym i prawach pacjenta, takiej jak raciborska kancelaria, którą prowadzi adwokat Szymon Stuchly. Otrzymamy tam profesjonalną poradę oraz pomoc w wypadku podjęcia jakichś działań w tej sprawie. Jednak aby odpowiednio zareagować, musimy znać swoje prawa.

Zakres podstawowej opieki zdrowotna

Podstawowa opieka zdrowotna to ogólnodostępna część świadczeń medycznych, która obejmuje przede wszystkim świadczenia profilaktyczne, diagnostyczne, lecznicze, rehabilitacyjne oraz pielęgniarskie – z zakresu medycyny ogólnej, rodzinnej, chorób wewnętrznych czy pediatrii. Każda osoba ubezpieczona ma prawo dwa razy do roku bezpłatnie wybrać lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, pielęgniarki i położnej spośród lekarzy, pielęgniarek i położnych ubezpieczenia zdrowotnego. Podobne prawo mamy również w przypadku zmiany miejsca zamieszkania i zaprzestania udzielania świadczeń przez wybranego lekarza. Warto wiedzieć też, że każdy wybór możemy złożyć w osobnej deklaracji i zmiana lekarza nie musi oznaczać zmiany pielęgniarki lub położnej.

W praktyce oznacza to, że pacjent z problemem zdrowotnym zgłasza się do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej. To on kieruje całym procesem leczenia, udziela niezbędnych wyjaśnień, a w razie konieczności, kieruje na leczenie specjalistyczne. Pielęgniarka realizuje świadczenia z zakresu profilaktyki chorób, świadczeń pielęgnacyjnych oraz rehabilitacyjnych. Położna natomiast realizuje kompleksową pielęgnacyjną opiekę położniczo-neonatologiczno-ginekologiczną.

Nocna i świąteczna opieka zdrowotna

Ważnym aspektem publicznej służby zdrowia jest możliwość korzystania z pomocy medycznej w nocy oraz dni świąteczne. Podmioty realizujące świadczenia podstawowej opieki zdrowotnej na podstawie umowy z NFZ, przyjmują pacjentów od poniedziałku do piątku, w godzinach od ósmej do osiemnastej. Prawa pacjenta gwarantują nam jednak dostęp do profesjonalnej opieki medycznej.

Świadczenia nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej dają każdej ubezpieczonej osobie dostęp do bezpłatnych i realizowanych bez skierowania świadczeń w dowolnym punkcie realizującym taką pomoc. Podmioty te przyjmują pacjentów od poniedziałku do piątku, od godziny osiemnastej do ósmej dnia następnego, a także w soboty i niedziele przez całą dobę. Lekarz dyżurujący może w ramach tej opieki udzielić pomocy w przychodni, w domu lub telefonicznie.