Weterynarze nie tylko leczą chore zwierzęta, ale wykonują na co dzień także proste zabiegi, takie jak szczepienia, odrobaczanie, a nawet obcinanie pazurów. Niektóre z nich są obowiązkowe, a niektóre po prostu nie da się wykonać samodzielnie w domu. Z czym można udać się do weterynarza, jakie zabiegi wykonuje i jakie obowiązki w tym zakresie na właścicieli psów i kotów nakłada prawo?

Do weterynarza nie tylko z chorobą

Do weterynarza właściciele udają się ze swoimi pupilami przede wszystkim wtedy, gdy im coś dolega. Tymczasem lecznice dla zwierząt każdego dnia wykonują dziesiątki drobnych zabiegów, które przede wszystkim mają zapobiegać kłopotom zdrowotnym u milusińskich. Należą do nich m.in.. obowiązkowe szczepienia, coroczne odrobaczanie, ale też usuwanie kleszczy czy pielęgnacja stomatologiczna.

Zabiegi takie wykonują weterynarze w miejscach takich, jak gabinet weterynaryjny "Na Wiejskiej" z Brodnicy, prowadzony przez lek. wet. Marcina Marciniaka. Warto udać się tam po fachową pomoc nie tylko w obowiązkowych procedurach, ale też szukając wsparcia w pielęgnacji. Które z nich warto wykonać w lecznicy dla zwierząt?

Szczepienia zwierząt

Ustawa o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych u zwierząt jednoznacznie określa obowiązek szczepienia psów. Wszystkie psy powyżej trzeciego miesiąca podlegają obowiązkowemu szczepieniu ochronnemu przeciwko wściekliźnie. Musi to nastąpić w terminie 30 dni od dnia ukończenia przez psa 3. miesiąca życia i nie rzadziej, niż co 12 miesięcy od ostatniego szczepienia. Nie dostosowanie się do zasad może grozić grzywną do nawet 5 tysięcy złotych! Nie warto więc ryzykować, zwłaszcza, że wścieklizna zagraża nie tylko zwierzętom, ale też ludziom.

Odrobaczanie zwierząt

Zarówno psy, jak i koty, muszą być okresowo odrobaczane. Przynoszą one z dworu pasożyty, które mogą być przyczyną różnych chorób. Żeby tego uniknąć, trzeba udać się do gabinetu weterynarii po preparat, który powoduje usunięcie robaków z organizmu zwierzęcia.

Usuwanie kleszczy

Kleszcze – a właściwie przenoszona przez nie borelioza – są nie tylko groźne dla ludzi, ale też ich pupili. Nie każdy potrafi usunąć kleszcza samodzielnie. Jest to bardzo trudne, a pozostawiona w ciele główka czy rozlana przypadkiem krew insekta zwiększa ryzyko zakażenia. Takie zabiegi również wykonują lekarze weterynarii.

Stomatologia u zwierząt

Zwierzętom, tak jak ludziom, czasem psują się zęby. Jest to dla nich bardzo bolesne - mogą stać się nawet z tego powodu agresywne, a także stracić swoje uzębienie. Na ratunek przychodzi stomatologia zwierzęca, w tym profilaktyka. Dobry lekarz weterynarii poradzi, jak dbać o zęby pupila oraz będzie potrafił wykonać proste zabiegi pod znieczuleniem.

Obcinanie pazurów

Teoretycznie zwierzęta skracają sobie pazurki same. Jednak nie wszystkie i nie zawsze. Obcinanie na własną rękę może być niebezpieczne. Lekarz weterynarii wykona taki zabieg pielęgnacyjny – zarówno u psów, kotów, jak i gryzoni.