W Polsce niewielki odsetek małżeństw podpisuje intercyzę, co gwarantuje po rozwodzie jasne warunki podziału majątku. Ten zaś, bez spisania takiego dokumentu, może być przeprowadzony na trzy różne sposoby. Pierwszym z nich jest podział majątku podczas rozprawy sądowej. Drugim osobny proces na wniosek jednej lub obu stron. Trzecia opcja – coraz częściej pożądana – polega na współpracy z radcą prawnym, a następnie notariuszem!

Etapy podziału majątku w kancelarii radcy prawnego

Podział majątku w kancelarii radcy prawnego, odbywać się może w różnoraki sposób. Najczęściej jednak pierwszym etapem, są wstępne rozmowy obu stron. Mogą one przybierać charakter negocjacji, lub też mediacji, zarówno przy udziale jednego prawnika, jak i też osobnych reprezentantów obu klientów. To wtedy określane są żądania stron, wraz z racjonalną argumentacją. Pozwala ona zaś na szybkie dojście do porozumienia, a następnie do stworzenia wspólnej listy majątku. To ten dokument może być traktowany, jako ważny załącznik podpisywanej później umowy. Lista stanowi podstawę do sprawiedliwego podziału. Niekiedy w całym procesie udział bierze również rzeczoznawca majątkowy. Jeśli jednak doszło do jednostanowiskowego porozumienia, można przejść do skonstruowania umowy o podział majątku. Wielokrotnie jej częścią jest również określenie spraw spadkowych i alimentacyjnych, dotyczących wspólnego potomstwa. Niekiedy podział majątku uwzględnia także sprawy biznesowe byłych małżonków. Rozdzielanie udziałów w podmiotach gospodarczych, lub odkupowanie ich przez jedną ze stron, jest bardzo skomplikowane. W sprawach podziału majątku, warto zatem zawsze kierować się do szeroko wyspecjalizowanych radców prawnych takich, jak mecenas Piotr Belka.

Warto wiedzieć! Umowa sporządzona w kancelarii radców prawnych, musi być następnie poświadczona notarialne, w obecności obu stron.

Dlaczego warto dokonywać podziału majątku u radcy prawnego?

Podział majątku u radcy prawnego to przede wszystkim oszczędność czasu, pieniędzy oraz nerwów. Warto również wspomnieć o braku eskalacji konfliktu między byłymi małżonkami, którzy w ten sposób dbają również o interesy finansowe swojego wspólnego potomstwa. Podział majątku w kancelarii radców prawnych, to także sposób na uniknięcie rozstrzygnięć sądowych, niekorzystnych nawet dla obu stron. Nie zawsze wymiar sprawiedliwości wyda bowiem orzeczenie, które będzie nas satysfakcjonowało. Wystrzegać należy się również słownych porozumień, które nie mają żadnej mocy prawnej. Tą z całą stanowczością zapewnia umowa w formie aktu notarialnego.