Każdy dobry przedsiębiorca wie, że aby odnieść sukces, trzeba dbać o jakość świadczonych usług lub sprzedawanych produktów. Do tego zalicza się również dbanie o żywy inwentarz gospodarstwa. Aby zmniejszyć koszta, zwierzęta hodowlane są często przewożone w nieodpowiednich do tego warunkach. Taka praktyka jest nie tylko niebezpieczna z perspektywy firmy, ale również bardzo często nielegalna. Jak prawidłowo przewozić zwierzęta hodowlane?

Częste przewinienia

W wiadomościach da się czasem usłyszeć o warunkach panujących w wozach transportowych przewoźników bydła w niezbyt korzystnym świetle. Jest to znana sytuacja, a przewoźnicy często kierują się czystym zyskiem. Nie zważając na możliwe kary czy też niehumanitarne zachowanie, przewożą znajdujące się w ciężarówkach zwierzęta w krzywdzących warunkach. Nie przypominają one tego, jak robią to firmy, które zajmują się profesjonalnym transportem zwierząt. Najczęstsze problemy to zły stan ogólny zwierząt, cienka warstwa ściółki, niedbanie przez firmy transportowe o odpowiednie nawodnienie i nakarmienie bydła. Zdarza się też niewystarczające sprzątanie miejsca dla zwierząt oraz przewożenie ich w bardzo wysokich temperaturach. Niekiedy ciężarówki transportowe nie są przystosowane do przewozu żywego inwentarza, a żeby w jakikolwiek sposób zabezpieczyć je, przykuwa się zwierzęta do ścian wozów.

Korzyści z bezpieczeństwa w transporcie

W wiadomościach da się czasem usłyszeć o warunkach panujących w wozach transportowych przewoźników w niezbyt korzystnym świetle. Często popełniają oni wiele błędów ze względu na niedopilnowanie podstaw. Warto przestrzegać zasad bezpiecznego transportu zwierząt, aby zapewnić przedsiębiorstwu sprawne działanie, a krowom czy świniom komfortowe warunki. Dzięki temu biznes będzie przebiegał pomyślnie oraz łatwiej przyjdzie wyrobić sobie renomę zaufanego partnera biznesowego.

Dobre praktyki przedsiębiorstwa idą w parze ze stabilnym rozwojem firmy. W przypadku wątpliwości, w internecie można znaleźć mnóstwo źródeł traktujących o przepisach regulujących przewóz żywego inwentarza. Jak informuje Sławomir Trzciński z Trzciński Skup Bydła, w Polsce najważniejsze jest Rozporządzenia Rady (WE) 1/2005 z dnia 22 grudnia 2004 r. ws. ochrony zwierząt podczas transportu i dodatkowe dyrektywy, np. 64/432/EWG. Zaufane strony to m.in. Główny Inspektorat Weterynarii, serwisy policyjne i blogi prawnicze. Jeśli firmie brakuje finansów na przystosowanie posiadanych wozów, zawsze dobrym rozwiązaniem jest zatrudnienie fachowców.