Utylizacja odpadów i surowców wtórnych to sposób na bezpieczne dla środowiska pozbycie się niezdatnych i zużytych tworzyw. Wiąże się to również z ekonomicznymi korzyściami. Z recyklingowych materiałów można wytworzyć naprawdę wiele. Dlatego też warto zastanowić się nad skorzystaniem z usług punktów skupu surowców wtórnych. Jak zatem tworzywa sztuczne oraz inne materiały poddawane są przeróbce?

Jakie produkty tworzy się poprzez utylizację odpadów?

Recykling surowców pozwala otrzymać wiele produktów codziennego użytku powstałych z pozornie niepotrzebnych tworzyw. Zaliczają się do nich m.in. elementy samochodowe, pozyskiwane ze sztucznych materiałów i metali, artykuły dociepleniowe do śpiworów i polary (wytwarzane z butelek PET), konstrukcje stalowe (z procesów przetopienia), zbiorniki ze szkła oraz puszki z aluminium. Recykling odpadów umożliwia ponadto uzyskanie m.in.: folii, worków na śmieci, zabawek, artykułów biurowych (np. długopisów), mebli, ram okiennych (z PVC), ogrodzeń i słupków drogowych, elastycznych nici czy pojemników na płyty CD.

Typy recyklingu tworzyw sztucznych 

Skup surowców wtórnych to pierwszy etap prowadzący do przeróbki odpadów. Ze względu na używaną technologię rozróżnia się następujące metody recyklingu tworzyw sztucznych:

  • Mechaniczny: materiałowy. Sprowadza się do przeróbki odpadów w zdatne do użytku artykuły. Wymaga z reguły przygotowania zawierających wiele składników kompozycji z uszlachetniających elementów. Proces poprzedza czyszczenie i segregacja. Używa się do niego specjalnego systemu znakowania poprzez różnego rodzaju kody.

  • Chemiczny: surowcowy. Prowadzi do odebrania surowców zastosowanych do wytworzenia poszczególnego produktu. W wyniku tego zabiegu otrzymuje się tworzywa nowej jakości oraz inne wyroby przydatne jako dodatek do smarów i paliw. Metoda chemiczna nie wymaga segregacji, a podlegać jej mogą również mieszane materiały. Stosuje się do niej odpowiednie instalacje i katalizatory. Używa się przy tym wysokiej temperatury oraz ciśnienia.
  • Energetyczny: polega na spalaniu z zastosowaniem energii.

Jak wygląda odzysk surowców wtórnych?

Przeróbka surowców wtórnych przyczynia się do powtórnego zastosowania produktu lub tworzywa do tego samego przeznaczenia np. w przypadku dostarczonych na wymianę butelek albo tzw. bieżnikowania opon (przedłużanie ich żywotności). Ułatwia także dalsze użytkowanie poprzez wyzyskiwanie ich po przeróbce (biologicznej, fizycznej lub chemicznej) w nowych branżach np. przy proszkowaniu wysłużonych opon i sztucznych materiałów. Umożliwia w dalszym etapie powtórną eksploatację poprzez odzysk chemicznych odpadów ze śmieci i włączenie ich do procesu produkcyjnego.

Utylizacja a recykling odpadów

Utylizacja odpadów polega na ich odzyskaniu lub wykorzystaniu. Wszelkie odpadki i produkty uboczne szkodliwe lub niezdatne do użytku są spalane w spalarniach odpadów komunalnych. Odpady są powtórnie używane (w całości lub części) albo też uzyskuje się z nich potrzebne materiały, substancje lub energie. Recykling natomiast polega na ich ponownym przetwarzaniu. Jego celem jest maksymalne wykorzystanie tworzyw przy zachowaniu minimalnych kosztów przeróbki. W ten sposób zmniejsza się ilość zanieczyszczających środowisko odpadów. Dodatkowo zapewnia ochronę naturalnym surowcom.

Recykling i utylizacja odpadów pozwalają na ochronę środowiska poprzez powtórne zużytkowanie różnego rodzaju surowców wtórnych. Dlatego też warto oddawać je do punktów skupu lub firm zajmujących się recyklingiem.