Rodzaje i sposób użytkowania butli gazowych

Materiał partnera
2019-07-02
Butle z gazem

Gaz płynny wykorzystywany jest w bardzo wielu dziedzinach rolnictwa, przemysłu, a także w gospodarstwach domowych. Znajdują one wiele zastosowań także w turystyce. Butle można kupić o różnych pojemnościach, które często mają określone zastosowanie. Bez względu jednak na rodzaj butli, bardzo ważne jest, aby zachować odpowiednie zasady bezpieczeństwa, zarówno przy ich transporcie, jak i magazynowaniu.

Rodzaje butli gazowych i ich zastosowanie

Typowe pojemności butli gazowych wynoszą 5 kg, 10 kg, 11 kg oraz 33 kg. Pierwszy typ stanowią głównie butle turystyczne. Są to małe pękate butle, których wymiary pozwalają na ich swobodny transport. Są one przeznaczone do zasilania urządzeń o niskim poborze energii. Głównie stosuje się je do zasilenia kuchenek gazowych. Mogą być jednak też źródłem energii dla małych systemów grzewczych bądź oświetleniowych. Używane mogą być także w gospodarstwach domowych i przemyśle. Butle dziesięciokilogramowe są stosowane głównie podczas prac budowlanych i instalacyjnych. Głównym tego powodem jest kaloryczność i wydajność gazu, który znajduje się wewnątrz. Jest to propan, który charakteryzuje się większą efektywnością spalania od mieszanki propanu i butanu. Butle 11 kg są najbardziej popularne. Wykorzystywane mogą być w turystyce, gospodarstwach domowych, a także w przemyśle. Największe butle, 33 kg, są stosowane głównie w pracach instalacyjnych oraz budowlanych.

Jak bezpiecznie je transportować i przechowywać?

Chcąc zakupić i korzystać z butli gazowych, trzeba poznać zasady ich przechowywania i transportu. Są to informacje, z którymi trzeba się zapoznać przed rozpoczęciem ich użytkowania. Nie stosowanie się do instrukcji, może zakończyć się tragedią. Przede wszystkim uważać trzeba przy transporcie butli z gazem. Zamawiając butlę z gazem, najlepiej wybrać firmę, która zajmie się także przetransportowaniem jej, na wyznaczone miejsce. Tego typu usługi świadczy firma Beta Prim. Zajmują się oni między innymi sprzedażą gazu w butlach. Jeśli jednak musimy butlę taką przetransportować osobiście, należy pamiętać o kilku zasadach. Przede wszystkim, butle muszą być transportowane pionowo. Zawór musi znajdować się u góry. Butla musi być zawsze bardzo dokładnie zabezpieczona tak, aby nią nie bujało i by nie obijała się o inne przewożone przedmioty. Niezmiernie ważne będzie także sposób przechowywania butli. Miejsce do tego wybrane powinno być suche i dobrze wentylowane. Niepodłączona butla nie może być przechowywana w pomieszczeniu mieszkalnym. Oczywistym jest, że nie można stawiać butli w pobliżu ognia, czy urządzeń elektrycznych.

Opracowanie artykułu:

Beta Prim sp. z o.o.

ul. Bieławin 7, 22-100 Chełm lubelskie
e-mail
www