Sprawy rozwodowe z adwokatem czy bez niego?

Materiał partnera
2019-08-01
Źródło: gettyimages

Niekiedy w życiu człowieka przychodzą gorsze momenty. Jednym z nich jest rozwód. Jeśli nie potrafimy porozumiewać się z naszym partnerem, jednym ze sposobów na zakończenie relacji jest wzięcie rozwodu. Decydując się na ten krok możemy przejść przez całą sprawę samemu lub możemy skorzystać z usług fachowego adwokata. Adwokaci z pewnością lepiej będą wiedzieli, jak mamy przygotować się do całej sytuacji.

Czy rozwód bez adwokata to dobra decyzja?

W momencie, gdy podjęliśmy decyzję o skierowaniu do sądu sprawy o rozwód, wówczas w naszej głowie pojawia się pytanie, czy konieczne będzie skorzystanie z usług adwokata podczas sprawy rozwodowej? Na pierwszy rzut oka wydaje nam się, że z całą sytuacją poradzimy sobie samodzielnie. Swoją decyzję argumentujemy tym, że usługi adwokackie są dość kosztowne, a nas czeka sporo wydatków związanych z rozwodem.

Chcąc samemu przebrnąć przez sprawy rozwodowe często nie zdajemy sobie sprawy z ich trudnościami. W takiej sytuacji jesteśmy zobowiązani do stosowania się do wymogów, które określone są w przepisach procedury cywilnej. Wynika z tego, że wszelkie pisma procesowe składane przez nas na rozprawie muszą spełniać identyczne wymogi, jakie nakładane są na adwokata. To samo dotyczy wniosków składanych poza rozprawą rozwodową oraz wypowiedzi kierowanych do sądu i pytań zadawanym świadkom sprawy.

Ponadto w trakcie trwania rozprawy możemy zabierać głos tylko wtedy, gdy wynika to z przepisów procedury cywilnej. Jeśli nie będziemy się do tego stosować, wówczas mogą być wyciągnięte z tego niemiłe konsekwencje. W trakcie procesu nie możemy także liczyć na porady prawne ze strony sędziego i urzędników sądowych, ponieważ mogłoby to naruszać bezstronność.

Kiedy warto wynająć adwokata?

Adwokaci często biorą udział w rozprawach rozwodowych, ponieważ wiele osób woli skorzystać przy takiej okazji z fachowej porady. Jedną z firm oferujących specjalistyczną pomoc podczas rozwodów jest Kancelaria adwokacka z Jaworzna. Adwokat jest przydatny, jeśli potrzebujemy oceny naszej sytuacji prawnej. Poza tym jego obecność jest niezastąpiona w przypadku, gdy nie rozumiemy języka urzędowego. W takich chwilach prawnik wszystko nam dokładnie wyjaśni, abyśmy wiedzieli o co chodzi.

Usługi adwokackie są raczej niezbędne w przypadku, gdy druga strona wynajęła adwokata na rozprawę. Dzięki temu wyrównamy nasze szansę podczas rozprawy. Skorzystać z usług adwokata należy także w momencie, gdy mamy przypuszczenia, że druga strona będzie starała się manipulować, bądź zeznawać nieprawdę. Wtedy adwokat będzie wiedział jak poradzić sobie z zachowaniem strony przeciwnej.

Pomoc adwokata może być nieoceniona również w przypadku podziału majątku, a także przyznawaniu opieki nad dziećmi, jeśli je posiadamy. Przechodząc przez sprawę rozwodową samodzielnie możemy zaakceptować niezadowalającą nas część majątku, tak samo jak możemy zostać obciążeni zbyt wysokimi alimentami. Rolą adwokata w takiej sytuacji jest czuwanie i wywalczenie dla nas najkorzystniejszych warunków.

Niezależnie od tego, czy sprawy rozwodowe odbywać się będą z udziałem adwokatów, czy nie, są to nieprzyjemne sprawy. Należy jednak pamiętać, że adwokaci są gwarancją lepszego i sprawniejszego przebrnięcia przez ten trudny okres w naszym życiu.