Związek małżeński może być rozwiązany jedynie przez sąd, w sytuacji, kiedy pomiędzy małżonkami nastąpił zupełny i trwały rozkład pożycia, czyli doszło do ustania więzi uczuciowej, fizycznej i gospodarczej. Ponadto, taki stan rzeczy musi utrzymywać się przed dłuższy okres. O rozwód może wystąpić każdy z małżonków, jednak musi być to decyzja przemyślana.

Rozwód

Pozew o rozwód składa się w wydziale cywilnym sądu okręgowego, w którego okręgu małżonkowie mieli ostatnie miejsce zamieszkania, jeżeli choć jedno z nich w okręgu tym jeszcze ma miejsce zamieszkania lub zwykłego pobytu. Pozew powinien czynić zadość warunkom pisma procesowego określonym w art. 126 oraz 187  Kodeksu postępowania cywilnego. Aby uniknąć braków formalnych skutkujących odrzuceniem pozwu, warto skorzystać z pomocy prawnika.

Do pozwu należy dołączyć dowód uiszczenia opłaty od pozwu, odpis aktu małżeństwa oraz odpisy aktów urodzenia małoletnich dzieci.

W pozwie należy wskazać, czy żądamy rozwiązania małżeństwa przez rozwód z orzekaniem o winie jednej bądź obu stron, czy też bez orzekania o winie.

Należy pamiętać, iż w razie nieusprawiedliwionego niestawiennictwa powoda na pierwszą rozprawę postępowanie w sprawie ulegnie zawieszeniu. Posiedzenia odbywają się przy drzwiach zamkniętych, chyba że obie strony żądają publicznego rozpoznania sprawy, a sąd uzna, że jawność nie zagraża moralności. W każdej sprawie o rozwód sąd zarządza przeprowadzenie dowodu z przesłuchania stron. Sąd może także dopuścić dowód z zeznań świadków. Trzeba mieć na uwadze, że świadkami nie mogą być małoletni którzy nie ukończyli lat trzynastu.

Małżeństwo ulega rozwiązaniu z chwilą uprawomocnienia się wyroku rozwodowego.

Komu przysługują alimenty po rozwodzie?

Alimenty po rozwodzie mogą zostać zasądzone nie tylko na rzecz dzieci, ale również na rzecz byłego małżonka.

Małżonek rozwiedziony, który nie został uznany za wyłącznie winnego rozkładu pożycia i który znajduje się w niedostatku, może żądać od drugiego małżonka rozwiedzionego dostarczania środków utrzymania w zakresie odpowiadającym usprawiedliwionym potrzebom uprawnionego oraz możliwościom zarobkowym i majątkowym zobowiązanego. Jeżeli jeden z małżonków został uznany za wyłącznie winnego rozkładu pożycia, a rozwód pociąga za sobą istotne pogorszenie sytuacji materialnej małżonka niewinnego, sąd na żądanie małżonka niewinnego może orzec, że małżonek wyłącznie winny obowiązany jest przyczyniać się w odpowiednim zakresie do zaspokajania usprawiedliwionych potrzeb małżonka niewinnego, chociażby ten nie znajdował się w niedostatku — wyjaśnia radca prawny Alina Saracka prowadząca działalność gospodarczą p.n. Kancelaria Radcy Prawnego Aliny Sarackiej.