Święta Bożego Narodzenia bez stresu

Okres zbliżających się świąt Bożego Narodzenia to czas wesołych przygotowań i niestety również stresu. Według sondażu TNS OBOP, aż 45% badanych Polaków stresuje się przygotowaniami do świąt. Przedstawiamy kilka cennych wskazówek, które sprawią że ten czas będzie mniej stresujący.

Dobra organizacja kluczem do sukcesu

Podstawą sukcesu jest tutaj dobra organizacja. Niezbędny będzie porządny kalendarz/notes do zapisywania przypomnień lub aplikacja mobilna, którą będziemy mieć pod ręką. Zapisywanie informacji zamiast przechowywania ich w głowie sprawi, że wszystkie pomysły i rzeczy do zrobienia będą w jednym miejscu, a my nie będziemy się martwić, czy coś jeszcze mamy do zrobienia. Warto każdorazowo skreślać z listy zadania, które już wykonaliśmy. Ta pozornie błaha czynność sprawi, że poczujemy się lepiej, widząc ile spraw mamy już „z głowy”.

Przygotowania  rozłóżmy na kilka etapów. Nawet największą pracę można wykonać metodą małych kroków i podzielić zadanie na małe, przyjazne części. Przejrzyjmy listę sklepów i ustalmy optymalną trasę. Oszczędźmy czas zamawiając usługi w sklepach internetowych. Pamiętajmy, że w grudniu czas oczekiwania na zamówienie może być dłuższy niż w pozostałych miesiącach.

Jak stworzyć świąteczną atmosferę w pracy?

W okresie przedświątecznym warto również zadbać o dobrą atmosferę w pracy. Starajmy się szanować czas pracowników i własny. Czy wiecie, że oderwani, nawet na moment, od zadania, które właśnie wykonujemy, potrzebujemy aż 10 min, żeby zaangażować się z powrotem w przerwaną czynność? To ogromna strata czasu i energii! Dlatego sprawdźmy najpierw sami, czy na pewno nie mamy tego maila w skrzynce, spiszmy pytania i obgadajmy je z kolegą „hurtowo”, a z większymi tematami umówmy się na konkretna godzinę. Dobre zorganizowanie czasu pracy sprawi, że później ze spokojną głową będziemy mogli skupić się na sprawach świątecznych.