Niezależnie od tego, czy posiada się niewielkie bistro, bar, czy restaurację, należy wyposażyć się w odpowiedni sprzęt. W zależności od rodzaju lokalu będzie się on różnił wielkością oraz funkcjonalnością. To od wyposażenia kuchni zależy, jakiej jakości potrawy będą podawane oraz czy pracownicy będą chcieli wykonywać swoje obowiązki. Wśród uniwersalnego sprzętu, obecnego niemal w każdym lokalu, wyróżnić można urządzenia grzewcze i chłodnicze.

Urządzenia chłodnicze

Jednym z podstawowych tego rodzaju urządzeń są komory chłodnicze i mroźnicze. Wiele owoców, warzyw czy mięs potrzebuje odpowiedniej temperatury, aby zachować swój smak, aromat, wartości odżywcze oraz świeżość. Ponadto niższa temperatura może chronić jedzenie przed zepsuciem. W kuchni, gdzie tego rodzaju produktów jest dużo, powinna znaleźć się komora chłodnicza. Jej wielkość można dostosować do własnych potrzeb. Alternatywą dla mniejszych lokali mogą być szafy chłodnicze. Działają one na tej samej zasadzie, utrzymując świeżość żywności. Ważnym elementem wyposażenia lokali są również stoły chłodnicze. Umożliwiają przygotowywanie potraw bez narażania produktów na zbyt wysokie temperatury. Dziś na rynku dostępne są stoły ze specjalnymi szufladami czy nawet zlewem, a także z nadstawą sałatkową. Urządzeniem, które przydaje się niemal w każdym lokalu, jest maszyna do lodu. Sprzęt ten dzieli się ze względu na ilość wytwarzanego dziennie lodu oraz metodę zamrażania, która może być związana z wodą lub z powietrzem. Na sali restauracyjnej można umieścić witrynę chłodniczą. Pozwala ona na ekspozycję ciast, napojów lub innych dań, dzięki czemu klienci jeszcze przed zamówieniem mogą zobaczyć część z serwowanych potraw. W zależności od potrzeb oferowane są ich różne kolory oraz wielkości, dzięki czemu można wybrać witrynę dopasowaną do swojego lokalu.

Urządzenia grzewcze

W każdej kuchni równie ważne, co urządzenia chłodnicze, są sprzęty grzewcze. Najlepiej kupować je w zestawach dostosowanych do liczby obsługiwanych dziennie klientów, mówi specjalista zatrudniony w firmie Zipex Wyposażenie Gastronomii i Handlu, która swoją siedzibę ma w Olsztynie. Do małej oraz średniej gastronomii najlepiej wybrać linię 600. Dla większych restauracji wydających do 300 dań dziennie najodpowiedniejsza będzie linia 700. Miejsca takie jak szpitale, stołówki czy domy opieki społecznej najczęściej decydują się na linię 1000, ponieważ wydają bardzo dużą liczbę dań. Oferowane przez sklepy urządzenia często są niezwykle funkcjonalne, co znacznie ułatwia pracę kucharzom.