W naszej kulturze bardzo ważne jest odwiedzanie grobów zmarłych, na których stawiamy kwiaty, oraz zapalamy znicze. Niemalże lustrzany błysk nagrobków jest zatem ważny zarówno w kwestiach estetycznych, jak i dla należytego uhonorowania pamięci naszych bliskich. Niestety każdy materiał budulcowy płyt nagrobnych podatny jest na starzenie, blaknięcie, a także na trwałe zanieczyszczenie. Aby tego uniknąć należy stosować odpowiednie środki zaliczane do chemii gospodarczej!

Jak często czyścić i konserwować nagrobki?

Nagrobki niezależnie od materiału budulcowego, powinny być przede wszystkim czyszczone profesjonalnymi środkami regularnie. Warto je pielęgnować raz na miesiąc, bądź przynajmniej raz na 3 miesiące. To wtedy zachowają one nie tylko 100% błysk i intensywność koloru, ale również odporność na blaknięcie, wahania temperatury, czy też na uszkodzenia mechaniczne w postaci m.in. zarysowań.

Jakie preparaty wybrać do czyszczenia nagrobków?

W przypadku czyszczenia nagrobków nie powinniśmy wybierać ani zwykłego płynu do podłóg i glazury, ani tym bardziej środków przeznaczonych do mycia okien. Niestety wielokrotnie właśnie na takie preparaty stawiamy, unikając dedykowanej chemii gospodarczej, która nie dość, że jest znacznie bardziej wydajna to przy tym stosunkowo tania. Mowa o emulsjach do pielęgnacji nagrobków, pastach stałych, a także pastach płynnych, czy też o aktywnych pianach oraz specjalnych nagrobkowych płynach. Stosowanie wszystkich tych środków, zapewni zarówno odpowiednią pielęgnację marmuru, granitu, gnejsu, czy też lastryko, jak i ich oczyszczenie. Stosując m.in. wspomnianą aktywną pianę, można pozbyć się nawet trudnych zabrudzeń, które mocno „wgryzły się” w strukturę kamiennego surowca.

Warto wiedzieć! Plam po wosku ze zniczów, czy też samego zastygniętego wosku, oraz soków puszczanych od roślin, niestety nie zmyjemy zwykłym płynem, czy domowymi sposobami, czyli ciepłą wodą i octem. W takich sytuacjach zawsze należy wybierać profesjonalne preparaty, które są badane w laboratoriach i posiadają odpowiednie certyfikaty.

W poszukiwaniu odpowiednich środków

Skoro wiemy już, iż przy czyszczeniu pomników i nagrobków, zawsze należy stosować profesjonalną chemię gospodarczą, warto poszukać środki, które wyróżniają się swoją skutecznością, a są przy tym tanie. Po analizach rynkowych wielu produktów, jednymi z najlepszych dostępnych w sprzedaży ogólnopolskiej, są te marki ARA (Chemiczna Spółdzielnia Inwalidów "ARA"), która gwarantuje m.in. linię preparatów HADES. Oprócz środków do nagrobków, zakład zapewnia również chemię do obuwia, mebli, czy też podłóg.