W jaki sposób dbać o stare ramy do obrazów?

Materiał partnera
2019-12-16

Zdarza się, że dany obraz wisi w naszym domu od dziesiątek lat i – z pokolenia na pokolenie- zmienia właściciela. Czasami dzieło to ma wartość rynkową, czasami jedynie sentymentalną. W zasadzie liczy się fakt, że stanowi ważną pamiątkę rodzinną, o którą należy dbać w odpowiedni sposób. Wraz z biegiem czasu, ramy obrazu tracą swój estetyczny wygląd. Oczywiście można wymienić je na nowe, ale znacznie lepszym rozwiązaniem jest poddanie ich renowacji. Jak to zrobić? Gdzie znaleźć odpowiedniego specjalistę?

Samodzielne czyszczenie ram obrazów

Jeżeli rama nie nosi widocznych śladów zniszczenia, a jest tylko przybrudzona, możemy wyczyścić ją samodzielnie. Na samym początku konieczne będzie zabezpieczenie obrazu przed ewentualnym uszkodzeniem. Można w tym celu użyć przyciętego na wymiar kawałka tektury, choć – jeśli to możliwe- lepiej będzie wyjąć obraz z ram. Proste, drewniane ramy należy najpierw delikatnie odkurzyć. Żeby przywrócić drewnu dawny blask, można też użyć roztworu wody i płynu do mycia drewnianych podłóg, który należy rozprowadzić po konstrukcji delikatnym pędzelkiem. Pamiętajmy, by preparat stosować oszczędnie. Po upływie 1-2 godzin, ramy obrazu polerujemy miękką szmatką. Dla dodatkowej impregnacji i pięknego połysku, możemy rozprowadzić na nich kilka kropel oleju lnianego. Wcieramy go w drewno kolistymi ruchami. Po skończonej pracy możemy usunąć zabezpieczenia z obrazu i z powrotem umieścić go na ścianie.

Ramy zdobione i złocone- zadanie dla fachowca

O ile z prostymi ramami drewnianymi jesteśmy w stanie poradzić sobie sami, to renowacja ram złoconych i bogato zdobionych wymaga już doświadczenia i wprawionych rąk profesjonalisty. Jak przekonuje konserwator dzieł sztuki z firmy Malreno – takie ramy można bardzo łatwo uszkodzić lub zniszczyć ich unikatowy charakter. Ramy złocone czy srebrzone wymagają szczególnego tratowania. Wykwalifikowany specjalista-- przy pomocy sprawdzonych technik i preparatów- sprawi, że będą one wyglądały jak nowe. Na straty nie warto też spisywać dekoracyjnych ram, które zostały lekko uszkodzone. Dobry konserwator dzieł sztuki jest w stanie zrekonstruować zniszczone elementy, dzięki czemu dana rama jeszcze na długo może zachwycać swoim wyglądem.

Decydując się na skorzystanie z usług konserwatorskich, wybierzmy firmę, która dba o wysoką jakość świadczonych usług, a ponadto posiada doświadczenie w renowacji antyków różnego rodzaju. Takie przedsiębiorstwa powstają zazwyczaj z miłości do sztuk pięknych i wielkiej pasji, jaką jest ich renowacja. Czynność ta wymaga odpowiedniej wiedzy, precyzji i cierpliwości. Wybór sprawdzonego konserwatora to gwarancja udanej współpracy i zadowolenia obu stron.

Opracowanie artykułu:

Malreno Małgorzata Podgórska-Makal

Królowej Jadwigi 6/7, 20-282 Lublin lubelskie
e-mail
www