Zakup wszelkiego rodzaju sprzętu muzycznego wymaga dużych nakładów finansowych. Nie inaczej jest w przypadku instrumentów dętych blaszanych. Chcąc utrzymać ich nienaganne brzmienie i sprawność pod względem technicznym, należy dbać o właściwą pielęgnację poszczególnych części na co dzień. Raz na rok lub dwa warto powierzyć je w ręce serwisantów w celu wykonania kompleksowego przeglądu.

Częstotliwość zabiegów pielęgnacyjnych

Jest ona zależna przede wszystkim od rodzaju wykonywanych czynności. Niemniej jednak część z nich jest konieczna po każdym wykorzystaniu instrumentu, czy to do ćwiczeń, na próbie bądź podczas koncertu. To ważne nie tylko z perspektywy odpowiedniej eksploatacji, ale przede wszystkim z perspektywy zdrowia użytkownika. Podczas grania do wewnątrz dostają się opary oddechu użytkownika, które osiadają na różnych częściach. Jednym z koniecznych i podstawowych zabiegów jest czyszczenie ustnika. Należy także za pomocą miękkiej szmatki wykonanej z flaneli bądź irchy przetrzeć instrument od wewnątrz i zewnątrz. Brak dbałości o takie szczegóły może w dłuższej perspektywie prowadzić między innymi do braku możliwości prawidłowego nastrojenia, jak również ogólnego pogorszenia się jakości brzmienia.

Smarowanie elementów ruchomych

To podstawa do sprawnego działania wszystkich części mechanicznych, jakie posiada nasz instrument dęty. W sklepach dostępna jest cała gama produktów dedykowanych konkretnym rodzajom sprzętu muzycznego. Ważne, aby stosować je zgodnie z przeznaczeniem i informacjami zamieszczonymi przez producenta na opakowaniu. Początkujący instrumentaliści mogą powierzyć takie zadanie specjalistom, na przykład w serwisie instrumentów muzycznych Dariusza Leśniewskiego, znajdującego się w Cianowicach. Powierzenie takiego zadania wykwalifikowanej osobie z pewnością jest zdecydowanie bardziej bezpiecznym rozwiązaniem, aniżeli ryzyko jego uszkodzenia podczas samodzielnej konserwacji, co mogłoby pociągnąć za sobą wysokie koszty naprawy.

Okresowy przegląd instrumentu

Jak każdy regularnie wykorzystywany sprzęt, tak również dęciaki potrzebują co jakiś czas kompleksowego serwisowania. Dbałość o najmniejsze detale zapewni pełen komfort gry. Podczas takiego przeglądu poza czyszczeniem instrumentu odpowiednio dobranymi środkami, następuje jego całkowite rozebranie na części, aby zweryfikować stan techniczny każdego komponentu. Następnie pracownik serwisu montuje wszystkie części, reguluje je i przechodzi do ich naoliwienia. Posrebrzane, a także pozbawione warstwy lakieru instrumenty mają skłonności do śniedzenia. W takiej sytuacji wymagają one nie tylko wyczyszczenia, ale także w niektórych przypadkach malowania. Ostatni etap przeglądu to już wyłącznie sprawdzenie szczelności oraz działania wszelkich mechanizmów, jak również analiza intonacji.