Wścieklizna to zakaźna choroba, która dotyczy żyjących dziko zwierząt. Może się jednak zdarzyć tak, że zarażą się nią domowe zwierzęta poprzez kontakt ze śliną, krwią, skórą lub ugryzienie. Objawia się m.in. agresją, otępieniem czy ślinotokiem. Narażeni na zarażenie są także ludzie. Choroba trwa ok. 1-8 dni i często kończy się śmiercią. Dlatego też warto zadbać o swojego psa i zaszczepić go przed wścieklizną.

Czy szczepienie przeciw wściekliźnie jest obowiązkowe?

Obowiązek szczepienia przeciw wściekliźnie ustanawia ustawa o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczania chorób zakaźnych z 11 marca 2004 roku.  W związku z tym szczepienie psa na wściekliznę jest wymagane po 3. miesiącu życia. Właściciel ma wobec tego obowiązek  od zaszczepić pupila w ciągu 30 dni od tego czasu. Szczepionka przeciw wściekliźnie powinna przy tym spełniać pewne określone warunki. Musi być zarazem inaktywowana – zawierać min. 1 jednostkę antygenową oraz rekombinowana. Powinna przy licencjonowana i zatwierdzona przez odpowiedni organ. Brak szczepienia psa przeciw wściekliźnie ma swoją cenę. Jest nią kara pieniężna w wysokości nawet do 5 tys. zł. Dlatego też konieczne jest udanie się w tym celu do kliniki weterynaryjnej.

Jak wygląda zaszczepienie psa przeciwko wściekliźnie?

Szczepienie psa przeciwko wściekliźnie należy zlecić specjaliście. Dlatego też powinniśmy się udać do najbliższej lecznicy weterynaryjnej. Przed podaniem ochronnego zastrzyku warto sprawdzić, czy lekarz weterynarii ma potrzebne uprawnienia. Po przeprowadzonym przez weterynarza zabiegu otrzymuje się odpowiednie zaświadczenie. Wpisu dokonuje się do paszportu lub do książeczki zdrowotnej zwierzęcia. Dobrze jest sprawdzić, czy zawiera wszystkie potrzebne dane, tj. imię, rasę, płeć, wiek czy cechy charakterystyczne lub numer identyfikacyjny w przypadku zaczipowania. Powinno się również składać z danych  właściciela i obejmować jego imię i nazwisko oraz adres zamieszkania. Wpis powinien także uwzględniać datę zaszczepienia oraz okres jego ważności.

Kiedy niewskazane jest wykonanie szczepionki na wściekliznę?

Szczepionki na wściekliznę nie powinno się podawać w przypadku:

  • Choroby zwierzęcia. Również zarobaczenia. Nie obejmuje to przewlekłych schorzeń np. zaburzeń pracy nerek.

  • Podejrzenia zarobaczenia. Nawet w najmniejszym stopniu.

  • Ciąży. Szczepienie ciężarnych suk jest niezwykle rzadkie. Weterynarz wykonuje je tylko w niektórych sytuacjach.

  • Nieodpowiedniego wieku. Kiedy zwierzę nie ma jeszcze 3. miesięcy.

O wszelkich nietolerancjach trzeba powiadomić lekarza weterynarii jeszcze przed podaniem zastrzyku. Niektóre szczepionki mogą wywoływać reakcje alergiczne, więc jeśli nie jest to pierwsze szczepienie psa i doszło do nich poprzednim razem, trzeba o tym niezwłocznie poinformować weterynarza.

Kiedy trzeba szczepić psa na wściekliznę?

Wszystkie psy, które ukończyły 3. miesiąc życia, podlegają obowiązkowi szczepienia przeciw wściekliźnie. Najpóźniejszym terminem jest 5. miesiąc życia. Szczepienia dla psów starszych trzeba powtarzać co roku. Co ciekawe, procedurze mogą zostać poddane również koty. Szczególnie wskazane jest to w przypadku bezdomnych lub znalezionych na ulicy zwierząt. Planując podróż ze zwierzęciem także należy pomyśleć o wcześniejszym zaszczepieniu. Obowiązujące w Polsce przepisy nie pozwalają bowiem na wyjazd za granicę niezaszczepionych przeciw wściekliźnie zwierząt. Warto przedtem sprawdzić, jakie normy funkcjonują w państwie, do którego chcemy się udać z pupilem.