Weterynarz 24 h - kiedy konieczny jest dyżur weterynaryjny?

2019-09-05

Nocny dyżur weterynaryjny oferuje większość polskich przychodni i klinik weterynaryjnych. Pomoc lekarska dostępnego przez 24 h weterynarza jest nieoceniona w skrajnych przypadkach wymagających natychmiastowej interwencji np. chirurgicznej. Dotyczy nie tylko zwierząt posiadających właścicieli, ale też bezpańskich kotów czy psów. Dlatego też potrącone zwierzę należy oddać do szpitala weterynaryjnego, gdzie otrzyma profesjonalną pomoc medyczną.

Całodobowe usługi weterynaryjne

Działające w Polsce lecznice weterynaryjne często współpracują z gminami. Zawarta przez placówki i instytucje umowa obejmuje:

  1. Usługi weterynaryjne przez całą dobę – w sytuacjach wymagających natychmiastowej lekarskiej interwencji.
  2. Podstawowe działania – badania lekarskie i pourazowe leczenie po wypadkach.
  3. Transport i odesłanie np. do schroniska.

Działania dostępnego przez 24 h weterynarza nie ograniczają się tylko do pomocy bezdomnym zwierzętom. Chociaż wymóg ten realizowany jest na potrzeby programów poszczególnych gmin np. Gniezna, dyżury weterynaryjne skierowane są także do zwierząt domowych, hodowlanych czy egzotycznych posiadających właścicieli. W przypadku bezdomnym zwierząt wymagane jest jednak specjalne działanie. Interwencji i pomocy lekarskiej wymagają w szczególności poszkodowane w wypadkach drogowych zwierzęta, znalezione na obszarze gminy oraz wymagające sterylizacji i kastracji bezpańskie koty. Wówczas społeczni opiekunowie powinni się zwrócić do wybranych przychodni, klinik i lecznic weterynaryjnych. Kontakt do lekarzy weterynarii powinien być dostępny na stronie gminy.

Na czym polega nocny dyżur weterynaryjny?

Działające przez całą dobę pogotowie weterynaryjne oferuje kompleksową opiekę medyczną. W jej ramach prowadzone są usługi laboratoryjne oraz diagnostyka obrazowa, chirurgia i pooperacyjna opieka nad zwierzętami, tlenoterapia, transfuzje krwi czy stały monitoring pracy serca. Przy tym pracujący przez 24 h weterynarz korzysta z w pełni nowoczesnych urządzeń do diagnozowania. Prawidłowe funkcjonowanie szpitala weterynaryjnego opiera się jednak przede wszystkim na wykwalifikowanym oddziale chirurgicznym. Lekarze bądź uprawnieni technicy weterynarii są dostępni przez całą dobę. Wykonują też zabiegi ratujące życie oraz w takich sytuacjach jak np. skręt żołądka lub ciało obce w organizmie zwierzęcia.

Natychmiastowa pomoc, czyli weterynarz online

Wiele klinik weterynaryjnych ułatwia znacznie kontakt. Wystarczy tylko wejść na stronę i skontaktować się z dostępnym przez 24 h weterynarzem poprzez formularz kontaktowy. Lekarz weterynarii udzieli profesjonalnej porady. Za dodatkową opłatą można skorzystać z czatu lub rozmowy wideo. W Polsce jednak opcja ta niej jest jednak tak popularna i rozbudowana jak w innych krajach np. Stanach Zjednoczonych, gdzie przez 24 h weterynarz jest dostępny online oraz stacjonarnie w gabinecie. W związku z tym w sytuacji kryzysowej nie należy zwlekać. Konieczne jest jak najszybsze udanie się z rannym lub chorym zwierzęciem do najbliższej placówki weterynaryjnej. Nocny dyżur weterynaryjny przyjmuje zazwyczaj przypadki wymagające szybkiej pomocy lekarskiej np. po wypadkach. Na ogół trwa od 21 wieczorem do 9 rano. W celu skorzystania z usług weterynarza przez 24 h należy się zapoznać z rozpiską całodobowych placówek działających w danej gminie. Często szpitale weterynaryjne prowadzą także wizyty domowe. Warto sprawdzić, czy ośrodek w pobliżu oferuje tego typu usługi.