Windykacja należności jest dzisiaj nie tylko możliwa dzięki procesom sądowym. Obecnie wielokrotnie wykorzystuje się inne narzędzia zmuszenia dłużnika do spłacenia swojego wierzyciela. Te znają kancelarie radców prawnych, które wielokrotne obsługują klientów indywidualnych, a także małe, czy duże firmy. Dowiedz się, na czym polega windykacja polubowna.

Metody wykorzystywane przy windykacja polubownej

Przy windykacji polubownej wykorzystywane są narzędzia oparte o psychologię, prawo gospodarcze  i administracyjne, a także o umiejętności negocjacyjne oraz mediacyjne, którymi niejednokrotnie wykazują się radcy prawni. Proces polubownego ściągania wierzytelności, rozpoczyna się zawsze zatem od przesłania prośby o uregulowanie należności. Już na tym etapie, wielokrotnie dłużnik zdający sobie sprawę z tego, iż wierzyciel korzysta z usług prawnych, pod wpływem strachu dokonuje odpowiedniego zwrotu środków pieniężnych itd. Jeśli to nie przyniesie zamierzonego skutku, następnym krokiem, który podejmuje kancelaria rady prawnego, jest przesłanie listem poleconym tzw. wezwania do zapłaty. Wielokrotnie dłużnik informowany jest o tym fakcie również mailem, smsem, faxem, czy też telefonicznie. Jeśli i to nie przyniesie uregulowania długu, kolejnym krokiem, jest przesłanie kolejnego wezwania do zapłaty, tym razem wraz z naliczonymi odsetkami. Wielokrotnie i to jednak nie ma swojego ujścia w podjęciu przez dłużnika odpowiednich działań. Co wykonują prawnicy w takich sytuacjach? Przede wszystkim informują o ostatecznej dacie spłaty należności, która po przekroczeniu i niewywiązaniu się, doprowadzi do przekazaniu danych dłużnika do Rejestru Dłużników. Częstym krokiem jest także wystawianie długu, na giełdę długów.

Zawieranie ugody z udziałem radcy prawnego

Wymienione niektóre z metod windykacji należności drogą polubowną, są dzisiaj bardzo skuteczne. Wielokrotnie dzięki nim dłużnik podejmuje kontakt z wierzycielem, w celu ustalenia sposobów spłaty długu. Tu wielokrotnie należy sporządzić na drodze mediacji, czy negocjacji, specjalną umowę. Jest nią ugoda przedsądowa, która zawsze musi być w pierwszej kolejności korzystna dla wierzyciela. Nie oznacza to jednak tego, że jest niekorzystna dla dłużnika. Wręcz przeciwnie, pozwala ona mu wielokrotnie na wydłużenie terminu spłaty i przede wszystkim na brak angażowania w sprawę wymiaru sprawiedliwości i komorników. Istotą pracy radcy prawnego, przy zawieraniu ugody, jest zatem takie reprezentowanie klienta, aby warunki umowy były, jak najbardziej klarowne. Istotne jest ustalenie terminów spłat, wysokości odsetek, czy też możliwości wprowadzenia regulowania zobowiązania w systemie ratalnym. Każdorazowo w dokumentach musi znaleźć się oświadczenie dłużnika o tym, iż bez zgody wierzyciela nie dojdzie do zmian postanowień ugody, pod rygorem zamknięcia procesu negocjacyjnego i wejście na ścieżkę sądową. Jest to ważne postanowienie, a także swego rodzaju straszak!

Jeśli zatem potrzebujesz pomocy w ściąganiu należności skieruj się o pomoc m.in. do Kancelarii Radców Prawnych Skwarcz Maruszewska. Podmiot ten ma doświadczenie w windykacjach zarówno dla klientów indywidualnych, jak i biznesowych.