Kiedy przychodzi moment, w którym odchodzi bliska osoba, wielu z nas nie ma głowy do tego, aby zastanawiać się nad tym, czy kremować zwłoki i wybrać urnę, czy jednak postawić na tradycyjny pochówek. Wpływ na decyzję mogą mieć nie tylko przekonania religijne, ale także okoliczności śmierci i względy ekonomiczne. Co zatem wybrać – urnę czy trumnę? Warto zastanowić się nad tym zawczasu.

Jak kościół odnosi się do kremacji zwłok?

Wybór urny czy trumny to indywidualna kwestia każdego człowieka. Wcześniej warto jednak zastanowić się nad tym, jakie stanowisko w sprawie kremacji zwłok przedstawia Kościół. Okazuje się, że tutaj kremacja ciała zmarłego nadal budzi wiele kontrowersji. Dla kościoła ciało ludzkie jest świątynią Ducha Świętego, co oznacza, że szczególnie po śmierci należy mu się odpowiedni szacunek. Dlatego duchowni uważają, że ciało zmarłego człowieka powinno być, podobnie jak ciało Jezusa, złożone w ziemi, w grobie. Dzięki temu może zmartwychwstać, tak jak zmartwychwstał Jezus Chrystus.

Dla Kościoła palenie zwłok to odbieranie możliwości zmartwychwstania i przejaw pogańskich przesłanek, kiedy to dusza nie mogła z powrotem powrócić do ciała. Dlatego też do Soboru Watykańskiego II zabraniano kremacji zwłok. W kolejnych latach zmieniono poglądy i kremację zwłok dopuszczono do katolickich praktyk.

Co wybrać – urnę czy trumnę?

Wybór urny czy trumny to kwestia bardzo indywidualna. Niektóre osoby decydują się na tradycyjny pochówek, inne zaś wolą, aby spalono ich zwłoki. Pracownicy firmy pogrzebowej Pro Morte zgodnie twierdzą, że nie ma reguły, jeśli chodzi o rodzaj pochówki. To, co wybierają rodziny zmarłych, zależne jest od ich przekonań religijnych i etycznych. Niemniej jednak należy mieć na uwadze, że choć kremacja zwłok i pochówek w urnie jest dopuszczony przez Kościół Katolicki, tradycyjne grzebanie zwłok w ziemi jest stawiane wyżej w hierarchii, ponieważ wierzy się, że daje możliwość zmartwychwstania.

Kremacja zwłok jest coraz częściej stosowana ze względu na warunki demograficzne. Wzrastająca liczba ludności to wzrost zapotrzebowania na miejsca cmentarne. Na wielu obszarach stworzenie nowych cmentarzy jest po prostu niemożliwe. Rozwiązaniem tego problemu jest podjęcie decyzji o kremacji zwłok, co znacznie ogranicza obszar niezbędny do pogrzebania zmarłej osoby. Bez względu na wybór formy pochówku, zmarłego należy pochować z zachowaniem szacunku dla zwłok oraz, jeśli takową pozostawił, uwzględniając jego ostatnią wolę.