Blog Panoramy Firm

Wywóz śmieci wielkogabarytowych - segregacja i harmonogram

2019-09-11
wywóz śmieci wielkogabarytowych

O środowisko należy odpowiednio dbać. Dlatego też warto wiedzieć, w jaki sposób składowane i odbierane są odpady wielkogabarytowe. Czym właściwie są śmieci wielkogabarytowe? Czy można je wyrzucać jak zwykłe odpady? Jak wygląda ich segregacja? Czy istnieją jakieś zasady odnośnie ich wywozu?  Jak często prowadzone są zbiórki? O tym dowiesz się z naszego poradnika.

Czym są śmieci gabarytowe? Klasyfikacja 

Odpady gabarytowe to zużyte rzeczy, które nie tylko cechują się dużymi rozmiarami, ale też takie, które nie powinny być wyrzucane w zwykły sposób do śmietników. Firmy zajmujące się wywozem odpadów odbierają takie śmieci gabarytowe jak przede wszystkim zużyte meble. Obejmują one wersalki, krzesła, fotele oraz szafy i szafki kuchenne, a także dywany oraz materace. Oprócz tego prowadzi się odbiór odpadów wielkogabarytowych, takich jak drzwi, elementy oświetlenia (żyrandole czy abażury), dziecięce wózki, miski oraz wyposażenie łazienek np. wanny, umywalki czy kabiny prysznicowe. Ponadto przeprowadza się zbiórkę odpadów wielkogabarytowych w postaci opakowań ze styropianu (po urządzeniach RTV i AGD) oraz mebli ogrodowych, doniczek czy skrzynek. Oprócz tego firmy odbierają sprzęt elektroniczny i elektryczny m.in. telewizory i lodówki. Do śmieci gabarytowych, których się nie odbiera, zalicza się za to: niebezpieczne odpady np. azbest, budowlaną papę, pokrycia dachowe, blachodachówki, okna wraz z szybami oraz opony. Szczególnie poremontowe odpady wymagają odpowiedniej utylizacji. Znajomość sposobu segregacji śmieci gabarytowych pozwala na ich pozbycie się.

Jak często organizowane są zbiórki odpadów wielkogabarytowych?

Firmy oferujące wywóz śmieci wielkogabarytowych regularnie odbierają odpady z danych obszarów. Odbierane są najczęściej:

  • Codziennie. W godzinach roboczych z wyjątkiem świąt i niedziel,
  • Raz w miesiącu.
  • Co trzy miesiące. W przypadku  budynków jednorodzinnych lub niezamieszkałych nieruchomości.
  • Co 4. tygodnie. W przypadku większych obiektów mieszkalnych np. bloków.

Odpady gabarytowe powinny być pozostawione do odbioru przed budynkiem lub przy tzw. wiacie śmietnikowej na kontenery w przypadku wielorodzinnej zabudowy. Najlepiej wystawić je poprzedniego dnia wieczorem. Z reguły odbierane są bowiem w godzinach porannych. 

Co należy wiedzieć o wywozie odpadów wielkogabarytowych?

Odbiór oraz wywóz śmieci wielkogabarytowych jest możliwy przy spełnieniu pewnych podstawowych zasad. Przede wszystkim właściciel lokalu powinien najpierw określić miejsce odbioru. Należy się wobec tego zapoznać z obowiązującymi przepisami dotyczącymi ruchu drogowego oraz głównych zasad bezpieczeństwa wymaganych podczas wykonywania przez firmę usługi. Śmieci gabarytowe trzeba pozostawić w dokładnie wyznaczonych w tym celu miejscach lub pojemnikach. Zwykle podstawiane są przez osoby odpowiedzialne za wykonanie zlecenia. Co ciekawe, odpady powinny być pozostawione nie więcej niż na dobę przez określonym terminem odbioru. Warto przy tym wiedzieć, że administratorzy budynków mieszkalnych są zobowiązani do powiadomienia mieszkańców o miejscu składowania śmieci wielkogabarytowych