Każdemu mężczyźnie, który nie jest pewien, czy jest ojcem danego dziecka przysługuje możliwość wniesienia powództwa o zaprzeczenie ojcostwa. Żeby tak się stało, należy spełnić odpowiednie warunki. Rozprawy tego typu nigdy nie należą do łatwych, dlatego też dobrze skorzystać z usług doświadczonego prawnika. Co trzeba wiedzieć przed złożenie pozwu?

Domniemanie ojcostwa

W polskim prawie funkcjonuje zapis, na podstawie którego można domniemywać ojcostwa. Uważa się, że ojcem dziecka, które urodziło się podczas trwania małżeństwa, zawsze jest mąż matki. Zasada ta dotyczy również dzieci, które urodziły się 300 dni po unieważnieniu lub ustaniu małżeństwa. Inaczej jest jedynie w przypadku separacji. Niestety, życie pisze różne scenariusze, a mężczyzna, który jest pewien, że wychowuje nie swoje dziecko, ma możliwość obalenia powyższych domniemań. Musi to jednak przed sądem udowodnić, a ma na to dokładnie pół roku od czasu, gdy dowiedział się o narodzinach.

Powództwo

Jak wyjaśnia prawnik z Kancelarii Adwokackiej, którą od lat prowadzi pani Henryka Kaźmierczak-Gubańska- sprawy związane z zaprzeczeniem ojcostwa prowadzone są przez wydziały rodzinne w sądach rejonowych. Zaprzeczając ojcostwu, mężczyzna musi dostarczyć dowodów na to, że nie jest biologicznym ojcem danego dziecka. W tym celu wytacza on powództwo przeciwko swojej żonie/partnerce i dziecku. Jeśli matka dziecka zmarła, powództwo wytacza się tylko małoletniemu dziecku. Również kobieta może wnieść pozew o zaprzeczenie ojcostwa. Takie prawo posiada również dziecko, gdy osiągnie pełnoletniość. Stosowne dokumenty muszą zostać złożone w sądzie w terminie do 3 lat po przekroczeniu przez nie 18 roku życia. Powództwo o zaprzeczenie ojcostwa może wytoczyć także prokurator. W tym wypadku nie określają go żadne normy czasowe.

Dowody w sprawie

Zaprzeczenie ojcostwa wiąże się ze zdobyciem dowodów na to, że nie jest się biologicznym ojcem dziecka. Oprócz wystosowania pozwu, konieczne będzie ich przedstawienie przed sądem. Dowody muszą być wiarygodne i jednoznaczne. Doświadczeni adwokaci zalecają wykonanie testów DNA, które bezsprzecznie wykluczają ojcostwo danego mężczyzny. Ponadto pomocne są zeznania świadków i złożenie własnego wyjaśnienia. Jeśli dowody okażą się niewystarczające, sąd może oddalić powództwo.

Kiedy zaprzeczenie ojcostwa jest niemożliwe?

Zaprzeczenie ojcostwa jest niemożliwe po śmierci dziecka lub uzyskania przez nie wieku dorosłego. Sąd nie weźmie pozwu pod uwagę także wtedy, gdy dziecko narodziło się w wyniku zabiegu medycznego, na który partner matki wyraził zgodę. Zaprzeczenie ojcostwa może być trudne również wtedy, gdy sąd uzna, że taka decyzja będzie krzywdząca dla małoletniego dziecka.