Blaty przydać mogą nam się w wielu rodzajach pomieszczeń takich jak warsztaty, łazienki, garaże i przede wszystkim kuchnia. Możliwości wyboru materiałów, z których są one wytwarzane jest bardzo wiele, a jednym z często wybieranych rozwiązań są blaty laminowane. Dowiedzmy się, z czego tworzy się ten rodzaj blatów, jakie posiadają zalety oraz co należy brać pod uwagę przy ich wyborze.

Jak powstają blaty laminowane?

Blat laminowany to nic innego jak płyta wiórowa o różnych grubościach (zwykle jest to około 28-38 mm), którą pokrywa się laminatem HPL. Laminat ten z kolei powstaje poprzez złączenie ze sobą i zaimpregnowanie przy pomocy żywicy syntetycznej sporej ilości warstw tworzywa sztucznego. Spód owego blatu posiada papier przeciwprężny, dzięki czemu płyta nie odkształca się w trakcie codziennego użytkowania.

Dlaczego warto zaopatrzyć się w blat laminowany?

Blaty laminowane posiadają sporą ilość zalet i są bardzo często wybierane dlatego, że:

  • Są odporne na ścieranie i oddziaływanie temperatury wynoszącej nawet 200 stopni Celsjusza
  • Ich cena jest stosunkowo niewielka w porównaniu do blatów wykonanych z innych materiałów
  • Cechuje je odporność na odbarwienia, działanie środków chemicznych i osiadanie tłustych czynników (np. oparów powstających podczas smażenia)
  • Są bardzo łatwe w czyszczeniu
  • Na rynku istnieje wiele rodzajów blatów laminowanych w różnej kolorystyce (blaty te mogą imitować metal, drewno i kamień naturalny) oraz kształtach.

Co należy brać pod uwagę, wybierając blat laminowany?

Decydując się na zakup blatu laminowanego, musimy przede wszystkim wziąć pod uwagę dokładne wymiary tego produktu, ponieważ muszą one idealnie być dopasowane do miejsca, w którym się znajdą. Druga sprawa dotycząca dopasowania to oczywiście kolorystyka danego blatu, której mamy naprawdę szeroki wybór i powinna idealnie współgrać z resztą elementów wyposażenia danego pomieszczenia oraz miejsce jego użytkowania, ponieważ nieco inny blat przyda nam się na przykład do kuchni aniżeli do warsztatu czy garażu. Szeroki wybór blatów laminowanych znajdziemy w ofercie firmy Blat Plus, której pracownicy zajmują się nie tylko produkcją blatów ale również i parapetów, listew odbojowych oraz postformingów na zamówienie.

Jak dbać o blaty laminowane?

Blaty laminowane, jak już wspomnieliśmy, są stosunkowo łatwe w czyszczeniu. Tak naprawdę wystarczy nam do tego delikatna szmatka oraz woda z płynem czyszczącym. Należy jednak pamiętać, że do mycia blatów laminowanych nie powinno się stosować silnych środków chemicznych oraz gąbek czy szczotek przeznaczonych do szorowania ponieważ najzwyczajniej wtedy możemy taki blat trwale uszkodzić.