Co warto wiedzieć o recyklingu surowców wtórnych?

Materiał partnera
2020-03-25

Prawidłowa segregacja śmieci nie powinna być wyłącznie obowiązkiem, ale nawykiem. Dzięki nieustannemu rozwojowi technologii zagospodarowania odpadów większość materiałów podlega procesowi recyklingu. Skupy surowców wtórnych nie tylko odgrywają ważną rolę w ochronie środowiska, ale także umożliwiają podreperowanie domowych finansów, oferując atrakcyjne stawki za skupowane materiały.

Ekonomiczne i ekologiczne działania

Warto sobie uświadomić, że za ekologicznym postępowaniem wobec środowiska kryją się również korzyści materialne. Mieszkaniec, który dysponuje sporą ilością surowców możliwych do ponownego przetworzenia, może podreperować domowy budżet, oddając niezużywane przedmioty do skupu. Taką działalność prowadzi między innymi firma Złomhurt, znajdująca się w Parzęczewie. Ponowne ich wykorzystanie pozwala nie tylko zaoszczędzić szkodliwej emisji dwutlenku węgla, ale także sprzyja obniżeniu kosztów produkcji, co w efekcie przekłada się na cenę końcową produktu dostępnego na sklepowych półkach. Ponowne przetwarzanie wszelkiego rodzaju surowców wtórnych ogranicza także wydobycie surowców naturalnych, a tym samym pozytywnie wpływa na gospodarkę.

Przedmioty wielokrotnego przetwarzania

Wbrew powszechnemu przekonaniu przedmioty, które już raz zostały poddane recyklingowi, można przetworzyć ponownie bez znaczącej utraty ich jakości. Papier na przykład może być wykorzystywany w ten sposób aż do siedmiu razy. Wszystko to dzięki wciąż udoskonalanym technologiom odzysku konkretnych surowców. Nawet jeżeli przedmioty te nie są wykonane z materiałów możliwych do recyklingu, to firmy zajmujące się tego typu działaniami są w stanie je legalnie zutylizować bez nadmiernego obciążenia środowiska. Warto więc świadomie wybierać różnego rodzaju opakowania oraz przedmioty, aby mieć pewność, że po ich zużyciu będzie można nadać im drugie życie lub inną postać.

Poprawna segregacja kluczem do sukcesu

Wszystko jednak zaczyna się na etapie wyrzucania odpadów. Tylko prawidłowe sortowanie umożliwi poddanie ich procesom przetwórczym. Butelka szklana czy plastikowa powstała na skutek recyklingu, wyrzucona do odpadów zmieszanych, nie zyska kolejnego wcielenia, a tylko obciąży środowisko, rozkładając się przez setki lub tysiące lat. Segregacji podlega także złom oraz elektrośmieci, które pod żadnym pozorem nie powinny i nie mogą być wyrzucane do zwykłego pojemnika z resztą odpadów komunalnych. Warto rozejrzeć się za skupem tego typu przedmiotów. Wiele z nich oferuje odbiór złomu z działki lub siedziby firmy. Nieprawidłowe składowanie tego typu surowców nie tylko ma negatywny wpływ na środowisko, ale również na stan zdrowia.

Opracowanie artykułu:

Fhu Złomhurt Krzysztof Jankiewicz

ul. Południowa 7 /9, Parzęczew łódzkie
e-mail
telefon