Mixokret to agregat mieszająco-pompujący  wykorzystywany do tworzenia wylewek oraz posadzek betonowych. Do urządzenia podawane są piasek, cement oraz woda, z których powstaje mieszanka betonowa o półsuchej konsystencji. Aplikowana jest ona bezpośrednio na podłoże za pomocą sprężarki i węża z podajnikiem, co pozwala tworzyć równe i gładkie podkłady podłogowe. Co warto o nich wiedzieć przed rozpoczęciem prac?

Zalety i wady wylewki mixokretem

Podkłady podłogowe, czyli wylewki, wykonywane są, gdy prace budowlane znajdują się na etapie stanu surowego zamkniętego. Układane są one na płycie betonowej podłogi na stropach oraz gruntach z ułożoną hydroizolacją podposadzkową i warstwą termoizolacji osłoniętą folią budowlaną. Do ich tworzenia powszechnie już wykorzystuje się specjalistyczne urządzenia, dlatego też możemy mówić o wylewkach maszynowych, do jakich zaliczamy wylewki mixokretem. Odpowiedzmy jednak na pytanie, dlaczego warto stosować tę technologię.

Wylewki czy posadzki z mixokreta to dobre rozwiązanie pod warunkiem, że do ich wylewania zaangażujemy doświadczoną firmę taką jak firma Master-Olimp. Konieczna bowiem w tym przypadku jest dobra znajomość i umiejętność obsługi agregatu, by prace rzeczywiście przebiegały sprawnie. Największym atutem wylewek mixokretem jest bowiem szybkość układania podkładu podłogowego, która pozwala przyspieszyć inne roboty budowlane – podłoga może być wykańczana już pod dwóch tygodniach od wykonania wylewki. Powstała w ten sposób powierzchnia ma różne zastosowania, w tym coraz popularniejsze ogrzewanie podłogowe. Półsucha konsystencja sprawia natomiast, że nie wprowadzamy do wnętrza budynku wiele wody.

Nie jest to jednak rozwiązanie pozbawione wad i powinniśmy zdawać sobie z tego sprawę. Wśród tych wymienić należy brak pewności co do jakości i wytrzymałości betonu, jeżeli składniki mieszanki nie są dobierane precyzyjnie – wówczas każda partia może mieć inne parametry.

Wykonanie i pielęgnacja wylewki

Jak już wspomnieliśmy, wykonanie wylewki betonowej za pomocą agregatu przebiega szybko i sprawnie. Prace rozpoczyna określenie grubości warstw powłoki i oznaczenie poziomu wylewki na ścianach wokół podłogi. Od ich powierzchni oraz powierzchni innych pionowych elementów wnętrza beton powinien być oddzielony dylatacją obwodową. Do jej tworzenia stosuje się polietylenową piankę dylatacyjną w taśmie. W celu ułatwienia procesu ściągania się mieszanki w dużych pomieszczeniach układane są poziome łaty w formie stalowych rurek. Wylewka z mixokreta po wysypaniu we wnętrzu budynku musi zostać natychmiast rozgarnięta i wyrównana, by uzyskać gładki podkład o wyznaczonym poziomie.

 Istotna jest również pielęgnacja powstałego betonowego podłoża w czasie od wylania do rozpoczęcia prac nad wykończeniem podłogi. Szczególnie podczas upałów dbać należy o to, by woda nie odparowała zbyt szybko, ponieważ może to prowadzić do pękania betonu. Dobrze jest zatem zraszać wylewkę, a w pierwszych dniach przykryć ją folią budowlaną, by utrzymać wokół podłogi wysoki poziom wilgoci.