Agregaty prądotwórcze, jak sama nazwa wskazuje są urządzeniami, które potrafią generować prąd elektryczny. Stąd też mogą stanowić zapasowe źródło zasilania rozmaitych obiektów budowlanych. W trosce o bezpieczne użytkowanie tego urządzenia, wymaga się regularnego wykonywania serwisu. Dlaczego należy serwisować agregaty prądotwórcze i jakie czynności obejmuje serwis?

Agregat prądotwórczy – co to takiego?

Agregat prądotwórczy to urządzenie służące do generowania prądu elektrycznego. Agregaty napędzane są silnikiem, który może być benzynowy, diesla lub na gaz ziemny, gaz LPG lub metan. Spotyka się rozmaite typy generatorów, które różnią się od siebie rozmiarami, co przekłada się na ich mobilność. Niektóre modele są przenośne, inne z kolei są większe i stacjonarne. Prądotwórcze agregaty różnią się także mocą. Uwzględniając ten czynnik, możliwe jest zasilanie rozmaitych rzeczy, np. domów jednorodzinnych, budynków publicznych czy scen umieszczonych na otwartej przestrzeni.

Serwisowanie agregatów prądotwórczych – dlaczego warto?

Jeśli chcemy bezpiecznie użytkować agregaty prądotwórcze, a do tego zależy nam na ich bezawaryjnej pracy, regularne przeglądy generatorów są wskazane. Mimo że niektóre czynności diagnostyczne jesteśmy w stanie przeprowadzić samodzielnie, to przynajmniej raz w roku powinniśmy udać się z tym urządzeniem do specjalistów, którzy zajmują się wykonywaniem przeglądów i serwisów agregatów prądotwórczych. Takie usługi oferuje firma Serwis, Przeglądy, Naprawa, Sprzedaż Agregatów Prądotwórczych 5KW-1MW z Lubonia w województwie wielkopolskim. Jednak dlaczego warto przeprowadzać serwis i przegląd generatorów?

Agregaty prądotwórcze złożone są z kilku elementów takich, jak silnik, filtry, olej, chłodnica, płyn chłodniczy, prądnica i wiele innych. Do tego dochodzą połączenia elektryczne. To wszystko razem wzięte sprawia, że urządzenia te często można porównywać do samochodów, nawet jeśli istnieje kilka różnic między nimi. Jednak z tego względu, że w agregatach prądotwórczych filtry, styki, wtryski czy płyny eksploatacyjne ulegają zanieczyszczeniu lub korozji, konieczne jest regularne sprawdzanie ich stanu. Brak serwisowania generatorów sprawia, że stracimy na nie gwarancję. Dodatkowo po pewnym czasie wykorzystywania tych urządzeń bez serwisowania, mogą pojawiać się rozmaite trudności, którymi są m.in.:

  • problemy z uruchomieniem,
  • niekontrolowane wyłączenia,
  • nierówna praca,
  • niekontrolowane wycieki.

Co wykonuje się podczas serwisowania agregatów prądotwórczych?

Już chyba wiadomo, dlaczego warto serwisować agregaty. Jednak co tak właściwie obejmują czynności serwisowe? Przede wszystkim fachowcy zajmujący się sprawdzaniem agregatów prądotwórczych, wymieniają najważniejsze filtry i płyny eksploatacyjne, a także sprawdzają najważniejsze układy urządzenia jak np. amortyzatory, połączenia silnika z prądnicą, turbosprężarkę czy działanie układów sterowania. Niekiedy konieczne jest usunięcie niewielkich usterek.

W temacie związanym z serwisowaniem agregatów prądotwórczych pozostaje jeszcze jedna kwestia. Mianowicie chodzi o to, dlaczego należy przeprowadzać testy generatora prądu pod obciążeniem? Odpowiedź jest prosta, w każdym agregacie prądotwórczym pojawiają się zanieczyszczenia, których można pozbyć się jedynie „wypalaniem”. W tym celu warto czasem rozgrzać agregat, włączając go pod przynajmniej 70% obciążeniem. Poza tym testowanie generatora przy zastosowaniu obciążnicy, umożliwia wykrycie rozmaitych wad na wczesnym ich etapie.