Wiele prac na wysokościach wymaga odpowiedniego transportu pracowników do miejsca ich wykonania. W tym zakresie pomocne okazują się podnośniki koszowe. To sprzęt zaliczany do urządzeń transportu bliskiego, występujący w wersji elektrycznej lub spalinowej. Wybór odpowiedniego modelu powinien być zdeterminowany maksymalnym udźwigiem oraz masą całkowitą podnośnika.

Konstrukcja i napęd podnośnika koszowego

Wybierając odpowiedni sprzęt tego rodzaju, trzeba zwrócić uwagę na jego budowę oraz sposób poruszania. Można wyróżnić pod tym względem trzy podstawowe rodzaje. Wolnobieżne korzystają z własnego podwozia, samojezdne zaś występują jako zamontowane na podwoziu samochodu, a przewoźne są holowane za samochodem. Równie istotną kwestię stanowi napęd. W przypadku podnośników koszowych elektrycznych nie trzeba obawiać się o szkodliwe spaliny i głośną pracę. Sprawdzą się w przypadku prac wykonywanych w zamkniętym pomieszczeniu. W przypadku specjalnej nawierzchni warto również zadbać o białe ogumienie, które nie pozostawił śladów na posadzce. Do zadań terenowych lepiej wykorzystać podnośniki spalinowe, charakteryzujące się zdecydowanie większą mocą oraz udźwigiem, jak również wyposażone w opony bieżnikowe.

Parametry techniczne urządzenia

Można powiedzieć, że to kluczowa kwestia, która będzie determinować decyzję dotyczącą wyboru konkretnego modelu. Im większy jest zasięg ramienia podnośnika i jego wychył boczny, tym mniejszy ciężar może być transportowany. Udźwig obejmuje zarówno masę operatora, jak i transportowanych w koszu osób oraz narzędzi. Największy zasięg roboczy mają urządzenia wyposażone w ramię teleskopowo-przegubowe, zdecydowanie mniejszy te o mechanizmie nożycowym, które mogą unosić platformę wyłącznie w pionie. Różnego rodzaju podnośniki można wynająć między innymi w firmie Anmixrent, znajdującej się w miejscowości Borki-Wyrki.

Dodatkowo warto zwrócić uwagę na masę całkowitą sprzętu, gdyż na niektórych obszarach roboczych nacisk wywierany na podłoże przez ciężkie maszyny może być zagrożeniem dla ich konstrukcji. Ponadto w niewielkich przestrzeniach będą liczyć się również wymiary dźwignicy. Wybór zbyt dużego urządzenia może znacznie ograniczyć komfort wykonywanych prac lub zupełnie uniemożliwić ich realizację.

Zastosowanie podnośnika koszowego

Podnośniki koszowe są niezwykle przydatne do prac wykonywanych na wysokościach, np. czyszczenia i renowacji elewacji, mycia okien, odśnieżania dachu, czynności montażowych instalacji, rynien, a także pielęgnacji koron drzew – przycinania gałęzi. Stanowią bezpieczniejszą alternatywę dla rusztowań, jak również pozwalają na dotarcie do trudno dostępnych miejsc, gdyż dzięki mobilnemu ramieniu nie trzeba ustawiać ich blisko obszaru docelowego. Z podnośników koszowych korzystają również strażacy, ekipy filmowe, fotografowie lub organizatorzy imprez masowych.