Homogenizacja jest procesem szeroko wykorzystywanym w przemyśle spożywczym do produkcji m.in. musztardy, serków, jak również w przemyśle farmaceutycznym, kosmetycznym oraz petrochemicznym. Na czym polega ten proces? Jak działają homogenizatory — maszyny służące do homogenizacji? Na te pytania odpowiadamy w poniższym artykule. Zapraszamy do jego lektury.

Na czym polega homogenizacja?

Najprościej rzecz ujmując, homogenizacja sprowadza się do celowego łączenia dwóch substancji, że stają się one jednorodną mieszaniną o spójnej konsystencji. Ważne jest także to, że obie te substancje w naturalnych warunkach nie mieszają się. W kontekście procesów produkcyjnych w przemyśle homogenizacją nazywamy także procesy rozdrabniania surowców do jednolitej postaci.

Do homogenizacji przemysłowej wykorzystuje się szereg maszyn m.in.  różnego rodzaju homogenizatory takie, jakie są dostępne m.in. w ofercie sprawdzonej firmy Reynpol Sp. z o.o. z Warszawy czy młyny nożowe (miksery lub blendery). Wśród rodzajów homogenizatorów możemy natomiast wymienić mechaniczne, kulkowe, łopatkowe, ciśnieniowe oraz ultradźwiękowe.

Na czym opiera się działanie homogenizatora przemysłowego?

Jak wspomnieliśmy o tym wcześniej, homogenizacja jest procesem spożywczym, który ma na celu stworzenie specyficznej mieszanki z produktów, których połączenie w normalnych warunkach nie byłoby możliwe. Aby wykonać ją w sposób prawidłowy, niezbędne jest zastosowanie specjalistycznych, wyżej wymienionych urządzeń, czyli homogenizatorów. Są to maszyny, których budowa opiera się przede wszystkim na mieszadle i głowicy homogenizującej. W zależności od sposobu budowy, mieszadła możemy podzielić na mieszadła ramowe, kotwicowe lub śmigłowe, zaś głowica złożona jest z tak zwanego rotatora oraz statora.

Tak jak wspomnieliśmy, homogenizator jest urządzeniem składającym się z mieszadła, które w całym procesie homogenizacji odpowiada za poprowadzenie czy też wypychanie przetwarzanej cieczy zarówno od góry, jak i od dołu (dzięki pracy rotatora). Kolejną częścią procesu homogenizacji jest przedostanie się cieczy w lukę znajdującą się pomiędzy rotatorem i statorem, przez co pojawiają się tam siły ścinające, dzięki którym cała ciecz, którą chcemy połączyć rozbijana jest na małe cząstki, które w następnym etapie łączą się ze sobą. Tak powstaje homogenizowany produkt w postaci śmietany, jogurtu czy innych przetworów chociażby takich jak np. pasty.