W ostatnich latach zaobserwowano znaczne zainteresowanie dwoma rodzajami kotłów, a mianowicie kotłami na ekogroszek oraz kotłami na biomasę. Od czego uzależnić wybór kotła ekologicznego do domu jednorodzinnego. Czy lepszy będzie kocioł na ekogroszek, czy lepiej zdecydować się na kocioł na pellet? Zobaczmy, który rodzaj kotłów pozwala na większą wygodę użytkowania?

Czym różni się pellet od ekogroszku?

W przypadku instalacji grzewczej najważniejszą kwestią dla właścicieli obiektów budowlanych jest dobór kotła grzewczego tak, aby zarówno cena, kaloryczność wybranego paliwa gwarantowała wysoką sprawność kotła, jak i jego obsługa, emisja ciepła do atmosfery była jak najmniejsza. Biorąc pod uwagę ekogroszek i pellet różnią się one między sobą praktycznie pod każdym względem, porównując takie podstawowe parametry paliw do kotłów grzewczych jak:

  • kaloryczność paliwa – porównując ekogroszek, który charakteryzuje się wyższą kalorycznością od pelletu, dzięki innowacyjnym rozwiązaniom zastosowanym w kotłach na biomasę można sporo zaoszczędzić,
  • generowanie popiołu – czyszczenie pieca to kłopot, z którym muszą się mierzyć niemal codziennie użytkownicy standardowych kotłów opałowych. W przypadku ekogroszku z 1 tony ekogroszku otrzymuje się 150 kg popiołu. Pellet najwyższej jakości spala się praktycznie w całości (bezpopiołowo). Z 1 tony paliwa otrzymuje się tylko 5 kg popiołu,
  • zagospodarowanie odpadów spalania – w przypadku kotłów na ekogroszek problemem jest składowanie popiołu, który jest odpadem komunalnym nie ekologicznym w przeciwieństwie do popiołu z pelletu, który może być używany jako nawóz w ogrodzie, czy też na trawniku.
  • generowanie smogu – w przypadku ekogroszku dużym problemem jest duża emisja spalin do atmosefery. Kotły najnowszej generacji na biomasę są już produkowane w 5 klasie sprawności energetycznej, zwłaszcza te oferowane przez Spółkę Compte Fortech. W przypadku kotłów na ekogroszek w większości przypadków są to piece 3 klasy.

Jakie korzyści niosą za sobą kotły na biomasę?

Kotły na biomasę w porównaniu z kotłami na ekogroszek są praktyczniejsze, wygodniejsze w użytkowaniu, jeśli weźmiemy pod uwagę:

  • czystość spalania – kotły na ekogroszek powinny być umieszczane w osobnych pomieszczeniach, kotłowniach ze względu na unoszący się w pomieszczeniu zapach siarki czy też duże zapylenie otoczenia. Kotłownią w przypadku kotłów na pellet może być garaż, warsztat, czy inne pomieszczenie, które pozostanie czyste przez cały okres grzewczy, a w pomieszczeniu unosić się będzie nie zapach siarki, a zapach drewna,
  • wygoda obsługi pieca – kotły na biopaliwo nie wymagają ciągłego nadzoru, sam gaśnie, rozpala się w zależności od zapotrzebowania na ciepło zaprogramowanego elektronicznie, a możliwość wyboru wielkości zasobnika na paliwo sprawia, że są to kotły praktycznie bezobsługowe, czego nie można powiedzieć o kotłach na ekogroszek,
  • ekologia i ekonomia w jednym – kotły na biopaliwa działają na paliwa bioodnawialne, czego nie można powiedzieć o ekogorszku. Ilość węgla w przyrodzie jest ograniczona, a jego cena stale rośnie ze względu na konieczność racjonalnego gospodarowania źródłami energii emitującymi duże ilości szkodliwych gazów.