Korzystanie z odnawialnych źródeł energii jest nie tylko modne, ale również niezwykle praktyczne. Z uwagi na coraz większe zainteresowanie tym tematem wśród właścicieli domów, istnieje możliwość uzyskania dofinansowania na montaż fotowoltaiki. Dlaczego warto zdecydować się na taką inwestycje? Dowiesz się z treści niniejszego artykułu.

Fotowoltaika - co to takiego?

Fotowoltaika jest nazwą określającą proces pozyskiwania energii elektrycznej z promieni słonecznych. Panele fotowoltaiczne, nazywane również panelami słonecznymi to płyty wykonane z krzemu, które coraz częściej pojawiają się na dachach budynków różnego typu. Fotowoltaika zyskuje na popularności ze względu na swój ekologiczny charakter. Korzystanie z odnawialnych źródeł energii niesie za sobą mnóstwo korzyści, zarówno tych ekonomicznych jak również związanych ze środowiskiem naturalnym. Współcześnie systemy fotowoltaiczne nie są zarezerwowane jedynie dla właścicieli dużych przedsiębiorstw. Z uwagi na popularność czerpania prądu ze słońca system może znaleźć się również na dachu prywatnego domu jednorodzinnego. Fotowoltaika stanowi źródło darmowej energii, a co za tym idzie - jest inwestycją w przyszłość.

Jak działa fotowoltaika?

Choć w pierwszym odruchu proces pozyskiwania prądu ze słońca może wydawać się skomplikowany to nic bardziej mylnego. O sposobie działania paneli słonecznych opowiada Krzysztof Kamiński z Geo-Bilans Strawczyn. Panele fotowoltaiczne są montowane w taki sposób, by były skierowane w stronę południową. Dzięki temu mogą przechwycić możliwie największą dawkę promieni słonecznych. Dach nie jest jedynym miejscem umieszczania paneli słonecznych, gdyż w przypadku niektórych budynków nie można by było czerpać wystarczającej ilości energii. Pobrane promienie słoneczne są przetwarzane, a w efekcie tego procesu uzyskuje się prąd. Można nim dysponować na bieżąco, jak również go magazynować, a w niektórych przypadkach nawet sprzedawać. Wszystko zależy od tego jaki rodzaj systemu fotowoltaicznego się posiada.

Zalety posiadania fotowoltaiki

  • Korzystna cena inwestycji - choć wycena paneli fotowoltaicznych może być odstraszająca dla części inwestorów tak dzięki możliwości uzyskania dofinansowania na zakup i montaż systemu sprawia, iż koszt inwestycji nie jest wysoki. Warto też w tym miejscu zaznaczyć, iż zakup fotowoltaiki wiąże się z obniżeniem kosztów użytkowania prądu w przyszłości. Inwestycja w odnawialne źródła energii jest więc niezwykle opłacalna w dłuższej perspektywie.
  • Ochrona środowiska - moduły fotowoltaiczne zapewniają czystą energię, zaś ich funkcjonowanie nie wiąże się z zanieczyszczeniem powietrza.
  • Cicha i bezawaryjna praca - odpowiedni montaż fotowoltaiki poprzedzony weryfikacją geologiczną jest gwarantem bezawaryjnej pracy paneli. Dodatkowo, funkcjonowanie systemu jest praktycznie niezauważalne, co jest dodatkowym atutem fotowoltaiki.
  • Niskie koszty utrzymania - panele fotowoltaiczne nie wymagają tak częstych konserwacji jak inne odnawialne źródła energii. Brak ruchomych części mechanicznych sprawia, iż mogą funkcjonować bez zarzutu przez wiele lat, a co za tym idzie - nie narażają inwestora na wysokie koszty utrzymania systemu.
  • Gwarancja - sprzedaż instalacji fotowoltaicznych jest objęta sporym okresem gwarancyjnym. W przypadku większości producentów czas ten określa się na około 20 lat.

Gdzie kupić panele fotowoltaiczne?

Inwestycja w systemy fotowoltaiczne przynosi wiele korzyści dla jej posiadacza. W przypadku podjęcia decyzji o chęci zakupu paneli słonecznych warto zwrócić się do profesjonalnej firmy świadczącej usługi tego typu. Wykwalifikowany przedstawiciel dokona wyceny fotowoltaiki, jak również zaproponuje najlepsze rozwiązania dostosowane do konkretnego przypadku. Odnawialne źródła energii są uniwersalnym rozwiązaniem pozwalającym na korzystanie z darów natury bez negatywnego wpływania na środowisko. Warto więc zainteresować się tematem fotowoltaiki i w przypadku chęci inwestycji zgłosić się do zaufanej firmy zajmującej się sprzedażą i montażem systemów tego typu.