Ogrzewanie płaszczyznowe z roku na rok staje się coraz popularniejsze. Nie tylko w przypadku nowoczesnych osiedli mieszkaniowych, ale również domów jednorodzinnych. Nie bez powodu decyduje się na nie coraz więcej inwestorów! Jest o wiele bardziej ekonomiczne niż tradycyjne kaloryfery. Jakie są największe zalety ogrzewania płaszczyznowego i który rodzaj sprawdzi się najlepiej w przypadku Twojego domu?

Jakie zalety ma ogrzewanie płaszczyznowe?

Zaletą, która ma największe znaczenie dla inwestorów, jest oczywiście niższy koszt ogrzewania. Ogrzewanie płaszczyznowe pozwala znacznie zredukować zużycie paliwa grzewczego, bez względu na rodzaj instalacji. Sprawdzi się zarówno w przypadku kotłów gazowych, jak i tych na paliwa stałe np. pellet lub ekogroszek. Efektywne wykorzystywanie energii cieplnej to przede wszystkim dbanie o środowisko i swój domowy budżet.

Zalety ogrzewania płaszczyznowego to:

  • wysoka efektywność przy jednocześnie niskim zużyciu energii,
  • ograniczenie emisji szkodliwych gazów m.in. dwutlenku węgla,
  • jednorodny rozkład promieniowania cieplnego i temperatury,
  • regulowanie naturalnej wilgotności powietrza,
  • brak konwekcji kurzu,
  • brak grzejników, czyli większe możliwości aranżacyjne,
  • cicha praca.

Który rodzaj wybrać?

Istnieją trzy podstawowe rodzaje ogrzewania płaszczyznowego. Możesz znaleźć je między innymi w ofercie profesjonalnej firmy AQUATERM, a są to:

  • Ogrzewanie ścienne – najbardziej komfortowe, gdyż to ściany generują największe straty ciepła. Rozkład temperatur jest równomierny zarówno w pionie, jak i poziomie.
  • Ogrzewanie podłogowe – najpopularniejszy typ ogrzewania. Gwarantuje komfort cieplny i jednocześnie nie generując strat na ogrzewanie powietrza przy suficie. Efekt ciepłej podłogi jest szczególnie lubiany w przypadku rodzin z dziećmi. Koszty ogrzewania podłogowego są stosunkowo niskie, dlatego to właśnie ono jest najchętniej wybierane w przypadku domków jednorodzinnych.
  • Ogrzewanie sufitowe – niemal w całości wykorzystuje promieniowanie cieplne, dlatego jest polecane równocześnie z chłodzeniem płaszczyznowym. Sprawdzi się w pomieszczeniach o wysokości powyżej 3 m.  

Pamiętaj, że tylko specjaliści mogą zagwarantować Ci prawidłowe wykonanie instalacji. Nie warto decydować się na usługi amatorów, a potem męczyć się z ogrzewaniem, które nie będzie tak ekonomiczne, jak wcześniej zakładano. Ogrzewanie podłogowe jest wykonywane przy użyciu mat lub przewodów grzewczych, które zapewniają równomierne rozłożenie na całej płaszczyźnie, bez względu na wybrany typ.