Sektor odnawialnych źródeł energii, w tym fotowoltaiki otacza wiele mitów. Spowodowane jest to zazwyczaj nieznajomością lub pobieżnym rozeznaniem w sprawie. Nie jest to zaskakujące, biorąc pod uwagę fakt, iż systemy te funkcjonują w Polsce dopiero od kilkunastu lat. W ostatnim czasie zyskały jednak na popularności. W poniższym artykule postaramy się rozwiać wszelkie powstałe na ten temat wątpliwości.

Instalacje PV – co warto o nich wiedzieć?

Jak zacząć przygodę z fotowoltaiką? Trzeba przede wszystkim pozyskać najważniejsze informacje o tym sposobie przetwarzania promieniowania na energię elektryczną. Warto również przeanalizować wszelkie za i przeciw oraz rozwiać powstałe na ten temat kontrowersje. Nieprawdziwe informacje krążące w eterze często odstraszają bowiem potencjalnych konsumentów.

Odpowiedzi na wszelkie pytania (czym jest fotowoltaika, ile kosztuje, jak obliczyć zapotrzebowanie itd.) można szukać u sprawdzonych firm fotowoltaicznych. Jakie wątpliwości dotyczące instalacji PV pojawiają się najczęściej? Poniżej przedstawiamy rzeczowe argumenty i obalamy najpopularniejsze nieścisłości dotyczące tej technologii. Które komentarze i opinie są zgodne z rzeczywistością, a które mijają się z prawdą?

Fotowoltaiczne mity

1. W Polsce jest za mało słońca/Instalacja fotowoltaiczna działa tylko w słoneczne dni

Takie kontrowersyjne zdania i błędne przekonania powstają z braku wiedzy o tym, jak działa fotowoltaika. Oczywiście podczas pochmurnej pogody panele mogą wytwarzać mniej energii, ale różnice są zazwyczaj niewielkie. System korzysta z promieniowania rozproszonego i rozbitego. Z tego powodu jego wydajność jest wysoka również w okresie jesienno-zimowym. Idealnym przykładem mogą być Niemcy, którzy w podobnych warunkach klimatycznych prężnie rozwijają swoje systemy odnawialnych źródeł energii.

2. Im więcej paneli słonecznych, tym lepiej

Kluczem do sukcesu, czyli zwrotu inwestycji w fotowoltaikę jest dobór mocy systemu. Dlatego tak ważne są odpowiednie wyliczenia związane z zapotrzebowaniem gospodarstwa domowego w elektryczność. To właśnie określona ilość zużywanego prądu oraz nasłonecznienie w regionie decyduje o liczbie i wielkości potrzebnych paneli. Choć wyprodukowaną nadwyżkę można odebrać np. zimą, to celem jest zbilansowanie oddawanej i pobieranej energii w ciągu roku.

3. Fotowoltaika się nie zwraca

Jest to nieprawdziwe przekonanie, choć rzeczywiście trudno jednoznacznie określić, kiedy instalacja PV się zwraca. Na podstawie wielu przykładów można wyliczyć, że jest to zazwyczaj okres 6-10 lat po wykonaniu montażu paneli. Oczywiście warunkuje to wiele czynników: cena systemu, wydajność paneli, ewentualnymi dopłaty i dofinansowanie, warunki pogodowe.

Opłacalność fotowoltaiki uzależniona jest od odpowiednio dopasowanej mocy instalacji do konkretnego gospodarstwa domowego. Jak obliczyć zapotrzebowanie energetyczne? Warto w tym celu skorzystać z dostępnych w Internecie kalkulatorów. Wielkim atutem jest dodatkowo uniezależnienie się od wzrastających cen prądu.

4. Wykorzystanie paneli słonecznych skutkuje brakiem prądu w nocy

Rzeczywiście instalacja PV nie wytwarza energii elektrycznej po zachodzie słońca. Nie oznacza to, że w domach z zainstalowanym systemem fotowoltaicznym nie ma wieczorami prądu. Oczywiście im większe promieniowanie słoneczne, tym wyższe powstają uzyski energetyczne. Dlatego też prąd nie jest w takich systemach produkowany nocą. Istnieje jednak kilka sposobów, które rozwiązują ten problem np. poprzez:

  • magazynowanie prądu w akumulatorach dodanych do instalacji fotowoltaicznych
  • bilansowanie powstałej za dnia energii z pobieranym z sieci prądem
  • połączenie pompy ciepła z panelami słonecznymi

5. Systemy fotowoltaiczne są trudne w utrzymaniu i awaryjne

Instalacje fotowoltaiczne są bezobsługowe. Ich długa i wydajna praca jest zabezpieczona poprzez wieloletnie gwarancje producentów falowników. Warto również pomyśleć o ubezpieczeniu inwestycji w fotowoltaikę. Zwykle panele słoneczne w ogóle się nie psują. Nie wymagają one również regularnej konserwacji. Warto jednak przynajmniej raz w roku wyczyścić wszelkie zabrudzenia, które mogłyby wpłynąć na pogorszenie produktywności całego systemu.

Jeżeli chcesz poszerzyć swoją wiedzę na ten temat, to zobacz: co warto wiedzieć o instalacjach fotowoltaicznych.