W budownictwie wiele materiałów odgrywa dużą rolę. W przypadku izolacji fundamentów ważną funkcje pełnią folie. Podczas przeprowadzania takich prac budowlańcy najczęściej decydują się na wykorzystanie folii izolacyjnej. Oprócz izolowania fundamentów używa się jej do wykonania izolacji ścian poziomych. Czym dokładnie są folie izolacyjne oraz jakie powinno być podłoże pod folię izolacyjną?

Folie stosowane do izolacji fundamentów

W budownictwie używa się wielu rodzajów folii. W przypadku izolacji fundamentów są to folie PCV, z elastomerów poliolefinowych, z polipropylenu, z polietylenu oraz z EPDM, czyli na bazie kauczuku. Wspomniane rodzaje folii, które znajdziemy w ofercie firmy Foliap, stosowane są do robienia izolacji przeciwwilgociowych i przeciwwodnych. Używając folii do tworzenia izolacji, musimy liczyć się z tym, że materiał ten może sprawiać problemy techniczne, w związku z czym ich stosowanie wymaga dużego reżimu technologicznego. Problem może stanowić uszczelnianie dylatacji i przejść rurowych. Kolejne kłopoty mogą pojawić się podczas łączenia folii z innymi materiałami wodochronnymi. To oznacza, że raczej rzadko wybiera się folie do wykonywania izolacji w gruncie.

Jeśli zdecydujemy się na wybranie tego materiału, musimy pamiętać o jego ograniczeniach. Ważne jest także to, by wybrać folię która daje się łączyć przy użyciu rozpuszczalnika lub systemowego kleju, za pomocą zgrzewania lub wulkanizowania. W trakcie tworzenia izolacji fundamentów nie można stosować folii, które łączy się ze sobą poprzez ułożenie ich na zakład. Kolejnym czynnikiem mającym wpływ na efekt końcowy jest grubość folii. Folie izolacyjne muszą mieć minimum 1-1,5 mm grubości.

Do tworzenia jakichkolwiek izolacji przeciwwodnych lub przeciwwilgociowych niedopuszczalne jest stosowanie folii lub membran kubełkowych, a także materiałów stanowiących połączenie folii kubełkowej i membrany drenarskiej. Produkty te służą jedynie do ochrony powłok hydroizolacyjnych oraz do odprowadzania nadmiaru wilgoci.

Jakie powinno być podłoże pod folię izolacyjną?

Izolacje przeciwwodną z użyciem folii izolacyjnej można wykonać na betonie i murze z elementami drobnowymiarowymi, których powierzchnia jest wygładzona. Takimi mogą być mury z cegły i bloczki betonowe. Należy jednak pamiętać, że nie można układać folii na chudym betonie. Folia izolacyjna może być nakładana również na tradycyjnym tynku III kategorii. Ważne jest to, by podłoże było suche.

Dużą zaletą folii jest to, że możliwe jest wykorzystywanie ich na powierzchniach nieoczyszczonych, pod warunkiem, że zanieczyszczenia te nie uszkodzą folii. Aczkolwiek dotyczy to folii, która nie jest przyklejana do powierzchni izolowanej. W trakcie wykonywania izolacji przeciwwilgociowej układa się tylko jedną warstwę folii. Jej arkusze łączy się ze sobą poprzez zgrzewanie, wulkanizowanie lub za pomocą klejów bądź rozpuszczalników.