W salonie, w kuchni, jako łącznik między nimi albo jako zupełnie odrębne pomieszczenie. Jadalnia to miejsce nie tylko wspólnych posiłków. Przy stole rozmawiamy z najbliższymi, pracujemy i podejmujemy ważne decyzje, przyjmujemy gości oraz celebrujemy uroczystości rodzinne i sukcesy ukochanych osób. Dlatego tak istotna jest odpowiednia aranżacja jadalni. Warto przyłożyć się przy wyborze krzeseł i stołu, bo to w końcu one są najistotniejszymi elementami w tym pomieszczeniu. Jednak nie zapominajmy o detalach.

Jeśli urządzasz jadalnię, to poza stołem i krzesłami, warto postawić w niej komodę i kredens. W komodzie można pochować sztućce, obrusy, bieżniki, serwetki oraz wszelkie dodatki takie jak świeczki, świeczniki czy serwetniki. Zaś w kredensie można elegancko wyeksponować zastawę stołową, porcelanowy serwis kawowy bądź szkło do różnego rodzaju alkoholi.

Całe wyposażenie meblowe do jadalni możesz zamówić w Boniek Meble. Tu również możesz zlecić zaprojektowanie i wykonanie na wymiar mebli do kuchni i salonu, mebli łazienkowych, szaf przesuwnych a także mebli biurowych.

W poszukiwaniu stylu

Urządzając jadalnię możemy kierować się poradami fachowców w dziedzinie dekorowania wnętrz, ale możemy zrobić to zupełnie sami. Jeżeli lubimy klasyczny styl, wybierzmy takie meble i dodatki, które będą dla niego odpowiednie. Drewniany stół (duży lub mały – w zależności od ilości miejsca), najlepiej rozsuwany, owalny, prostokątny czy kwadratowy, z prostymi lub zdobionymi nogami w towarzystwie drewnianych, tapicerowanych krzeseł idealnie wpasuje się w ramy stylu klasycznego. Krzesła mogą być obite gładkim płótnem, delikatnym aksamitem albo skórą. Stół może być pokryty tradycyjnym białym obrusem z przeszyciami, haftowanymi detalami lub całkowicie gładkim. Do ustawionego na jego środku dużego świecznika lub wazonu można dobrać zastawę stołową.

Stół z drewnianym, grubym blatem na żeliwnej podstawie, przy którym ustawimy krzesła w metalowych ramach albo ławy zbliżone swym wyglądem do stołu świetnie wpisze się w industrialny wystrój pomieszczenia.  A może bliżej ci do Skandynawii? Stół z białym, polerowanym na wysoki połysk blatem i drewnianymi nogami, albo odwrotnie: białe nogi i blat w naturalnej okleinie, do tego krzesła z białego tworzywa na drewnianych nogach.

Biorąc się za aranżację jadalni trzeba mieć na uwadze przede wszystkim funkcjonalność i wygodę domowników. Stół powinien być na tyle duży, by każdy miał przy nim wystarczającą ilość miejsca i swobodę ruchów. Krzesła natomiast powinny być wygodne i mieć wyprofilowane oparcia, które będą stanowiły dobre podparcie dla kręgosłupa. Jeśli chodzi o materiał, z jakiego mają być wykonane meble, to już zależy od nas samych. Najpopularniejsze jest bezsprzecznie drewno. To ponadczasowy surowiec, który da się wyeksponować na różne sposoby. Najlepiej sprawdzi się drewno twarde, mocne i odporne na uszkodzenia, takie jak dąb czy mahoń.

Oświetlenie

Światło – poza tym, że poprawia widoczność, to buduje całą atmosferę wnętrza. Zadbajmy zatem o to, by jadalnia była dobrze oświetlona. Lampy sufitowe powinny znajdować się bezpośrednio nad stołem. W klasycznych jadalniach warto wyeksponować piękny szklany żyrandol zawieszając go nad samym środkiem stołu. Po dwie lub trzy (w zależności od długości stołu) lampy można umieścić w jadalniach w stylu skandynawskim (czarne klosze będą przełamywały jasność mebli) oraz stylu industrialnym. Nisko zawieszone nie będą może rozpraszały światła na większą powierzchnię, jednak dodadzą pomieszczeniu ciekawego charakteru. Nie zapominajmy o dodatkowym oświetleniu. Mosiężna lampa ze szklanym abażurem, albo stojąca na drewnianej nodze z abażurem materiałowym – taka, jak większość z nas pamięta z domu swoich dziadków, pięknie będą komponowały się z meblami klasycznymi. Do nowoczesnych wnętrz pasują lampy aluminiowe. Takie na drewnianej podstawie również, ale o prostym designie. Do tego, zamieszczone pod sufitem, lampki halogenowe, które dopełnią jadalnię swoim blaskiem.

Dodatki

Niepowtarzalną atmosferę i nastrój tworzą także dodatki. Jadalnia to takie samo pomieszczenie w domu, jak każde inne, więc urządźmy ją z taką samą starannością jak resztę domu czy mieszkania, dbając o detale. Jeżeli jadalnia jest osobnym pomieszczeniem warto zadbać o aranżację okienną: zwiewne firanki nadadzą pokojowi lekkości, wpuszczając do środka rozproszone promienie słoneczne, zasłony stworzą namiastkę intymności, a rośliny doniczkowe na parapecie wpuszczą nieco świeżości do wnętrza. Na ścianach można powiesić obrazy, grafiki czy rodzinne fotografie. Na jednej ze ścian warto ustawić kredens z wyeksponowaną zastawą stołową, co będzie stanowiło dodatkową ozdobę. Stół pokryty obrusem, serwetą czy bieżnikiem (kwestia wyboru materiału zależy od naszych upodobań, ale też stylu pomieszczenia) można przyozdobić stawiając na nim srebrny lub drewniany świecznik, wazon z kwiatami (najlepiej świeżymi) czy jakiś stroik.

Gdy jadalnia znajduje się w kuchni, salonie albo łączy te dwa pomieszczenia, wybierając meble i dodatki należy zwrócić uwagę na to, by współgrały z resztą wnętrza i tworzyły z nim spójną całość.

Niezależnie jak urządzisz swoją jadalnię, chodzi o to, by nie zatracić swojej osobowości i stylu, i czuć się w niej swobodnie, wygodnie i komfortowo.