Drewno to najpopularniejszy surowiec konstrukcyjny. Zważywszy na unikatowe właściwości fizyczne – lekkość i podatność na obróbkę – jest wykorzystywane do budowy domów, altanek i budynków gospodarskich. Odpowiednio zaimpregnowane będzie w stanie wytrzymać wiele lat w nienaruszonym stanie. Sprawdź, jakie kryteria musi spełniać drewno,  aby mogło być wykorzystane do budowy i na jakie parametry zwracać szczególną uwagę.

Czym jest drewno konstrukcyjne?

Wyróżniamy dwa typu drewna konstrukcyjnego – klejone warstwowo oraz lite. Do wznoszenia konstrukcji budowlanych wykorzystuje się zazwyczaj drewno sosnowe, które jest łatwo dostępne,  sprężyste, odporne na zginanie, a przy tym bardzo trwałe i lekkie. Do budowy tarasów wykorzystuje się zazwyczaj tańsze, ale problematyczne w obróbce drewno świerkowe. Świerk, w odróżnieniu od sosny, posiada dużą ilość sęku i nie jest tak elastycznym materiałem konstrukcyjnym.

Drewno do budowy domu – obróbka

Aby drewno mogło zostać wykorzystane do prac konstrukcyjnych, należy poddać go obróbce i odpowiednio zaimpregnować. Najistotniejszym etapem jest suszenie, które przyczynia się do zwiększenia trwałości i wytrzymałości desek. Proces suszenia może przebiegać w sposób naturalny lub komorowy (sztuczny), który jest znacznie szybszy.
Obróbka drewna obejmuje także struganie, które zabezpiecza materiał przed szkodnikami i rozwojem grzybów. Co więcej, dobrze wykonane struganie stanowi ochronę przeciwpożarową, ponieważ płomienie nie obejmują powierzchni deski, tylko się po niej prześlizgują.

Drewno lite kontra klejone – które wybrać?

Drewno klejone warstwowo, powstałe w wyniku sklejenia kilku warstw podłużnych listewek, jest wykorzystywane do produkcji więźby dachowej i konstrukcji okiennych. Ten rodzaje drewna odznacza się ognioodpornością i posiada właściwości izolacyjne.
Drewno konstrukcyjne może także występować w formie litej, czyli wskutek przetarcia drewna okrągłego.
Bez względu na to, który typ drewna wybierzesz, pamiętaj, aby dostosować surowiec do długości poszczególnych elementów i obciążenia. Jeżeli chcesz mieć pewność, że drewno zostało poddane precyzyjnej obróbce, skorzystaj z usług sprawdzonego tartaku, np. Drewmex Sp. z o.o. Sp.k. Powszechnie stosowanym typem drewna konstrukcyjnego jest drewno klasy C24 i C27, które doskonale nadaje się do budowy więźby dachowej. Przed zakupem desek warto sprawdzić, czy były suszone naturalnie czy w komorach. Kupowanie drewna nieznanego pochodzenia, bez informacji o przeprowadzonej obróbce, może zaważyć na solidności konstrukcji.