Z pewnością każdy z nas kojarzy taśmociągi transportujące nasze zakupy do okienka kasowego. Są one używane we wszystkich większych marketach. Bardzo podobne urządzenia wykorzystuje się w wielu branżach przemysłowych. Określa się je mianem przenośników taśmowych. Sprzęt tego typu jest niezbędny w kopalniach, na placach budowy, czy też sortowniach. W jaki sposób zbudowane są przenośniki taśmowe?

Przenośniki taśmowe – budowa

Najważniejszym elementem konstrukcyjnym przenośnika taśmowego jest taśma. Pełni ona rolę części nośnej i pociągowej dla transportowanych towarów. Taśmy tego typu produkowane są z różnorodnych materiałów takich jak silikon, guma bądź hybrydy tworzyw sztucznych. Jak informuje ekspert z firmy Witech, która specjalizuje się w serwisie i montażu przenośników taśmowych- taśma posiada najczęściej formę pętli, która oparta jest na rolkach, nazywanych fachowo krążnikami. Za wprawianie taśmy w ruch odpowiedzialne są bębny. Zadaniem tych elementów jest również utrzymanie odpowiedniego napięcia taśmy. Jeśli nie jest ona prawidłowo napięta, zaczyna marszczyć się i opadać, uniemożliwiając tym samym dalszy transport towarów. Ważnymi składowymi całej konstrukcji przenośnika taśmowego są także podzespoły odchylające i prostujące taśmę oraz urządzenia czyszczące, których rolą jest bieżące usuwanie zanieczyszczeń zarówno z taśmy, jak i bębnów. Jednostką napędową urządzenia jest oczywiście silnik elektryczny. Przenośniki taśmowe mogą być wyposażone jeszcze w inne elementy usprawniające pracę. Wśród nich najczęściej spotkać możemy wagę lub wykrywacz metali.

Zastosowanie przenośników taśmowych

Jak już wspomniano- przenośniki taśmowe są powszechnie wykorzystywane w przemyśle. Bez urządzeń tego rodzaju ciężko wyobrazić sobie pracę w zakładach produkcyjnych, kopalniach czy magazynach. Przenośniki taśmowe nie tylko ułatwiają transport towarów, ale też pozwalają na ich sprawne sortowanie. W zależności od tego do jakich prac zostaną przeznaczone, urządzenia te mogą różnić się od siebie szerokością i nawierzchnią taśmy oraz kątem jej nachylenia. Dla przykładu- w większości magazynów wykorzystuje się urządzenia wyposażone w szeroką i gładką taśmę. Do transportu kruszyw lepiej sprawdzą się jednak taśmy z wyżłobionymi korytkami, zwłaszcza jeśli przewóz ładunków odbywać się będzie ku górze.

Decydując się na instalację przenośnika taśmowego w naszej firmie, warto postawić na specjalistów. Urządzenie powinno być skonstruowane z wysokiej jakości elementów, które wykazywać będą dużą odporność na uszkodzenia mechaniczne i pracę w niesprzyjających warunkach. Ponadto przenośnik taśmowy powinien wyróżniać się dużą bezawaryjnością, co pozwoli na realizację określonych prac bez zbędnej zwłoki.