Skupy złomu przyjmują różnego rodzaju elementy, które wykonane są m.in. z rozmaitych metali. Wiele wartościowych części znaleźć można w samochodach. Z tego względu wszelkie pojazdy, które nie nadają się do dalszej jazdy, są poddawane demontażowi. Takie rozwiązanie daje możliwość sprzedaży poszczególnych komponentów w skupie złomu. Kiedy jeszcze właściciele pojazdów korzystają z takich miejsc?

Wartościowe części w samochodach na złom

Złomowanie auta wiąże się z jego kompletną utylizacją. Zanim jednak podejmiemy decyzję o takim rozwiązaniu, dobrym sposobem jest próba sprzedaży poszczególnych części na skupie złomu. Może się bowiem okazać, że metoda ta przyniesie nam znacznie więcej pieniędzy. Wymaga to jednak nie tylko wiedzy i umiejętności w zakresie mechaniki pojazdowej, ale też skupu z atrakcyjną ofertą uwzględniającą komponenty motoryzacyjne. W takich miejscach niezwykle cenne są przede wszystkim katalizatory.

Przyczyną jest zawartość w ich wnętrzu niezwykle wartościowych metali, takich jak np. platyna czy rod. Katalizatory przyjmuje m.in. Przedsiębiorstwo Techniczno-Handlowe inż. Piotr Kowalski. Ten skup złomu jest w stanie zakupić od klientów również inne, zużyte już części samochodowe. Należą do nich filtry cząstek stałych, popularnie określane jako DPF. W takich miejscach cenny okazuje się również złom stalowy. Oznacza to, że wartościowe stają się nawet uszkodzone elementy karoserii i nie tylko.

Czy warto rozbierać samochód we własnym zakresie?

Każdy pojazd poruszający się po drogach publicznych musi być dopuszczony do ruchu. Oznacza to, że jego stan techniczny powinien być zadowalający, a polisa OC aktualna. Z wielu przyczyn niektóre samochody nie mogą jednak być wykorzystywane przez ich właścicieli. Za oddanie kompletnego auta na złom uzyskuje się obecnie najczęściej kwoty w wysokości 500 zł. Znacznie korzystniejszym rozwiązaniem jest zatem rozebranie auta we własnym zakresie, o ile oczywiście mamy takie możliwości i umiejętności.

Okazuje się bowiem, że oprócz wspomnianych już elementów, cenne na skupie złomu będą również chociażby elementy miedziane. Tych w autach – szczególnie nowych modelach – jest bardzo dużo. Ich sprzedaż może być niezwykle korzystna dla właściciela pojazdu, który nie może poruszać się po drogach publicznych. Dobre skupy złomu przyjmują również akumulatory i kable w izolacji. W takich punktach można też oddać elementy z aluminium. Tych także nie brakuje w autach, a ich demontaż niekoniecznie musi być skomplikowany – nawet dla amatorskiego mechanika.