Stal to surowiec, który jest powszechnie wykorzystywany w niemal każdej gałęzi przemysłu. Produkuje się z niej różnorodne elementy, między innymi blachy, pręty lub części maszyn. Żeby sprawdziła się w Twoim przedsiębiorstwie, warto znać jej podstawowy podział i dopasować typ materiału do indywidualnych potrzeb. Które rodzaje stali są najczęściej stosowane we współczesnym przemyśle?

Podział ze względu na skład

Na początku warto wziąć pod lupę skład stali. Pierwszym typem będzie stal niestopowa, nazywana również węglową. Jej nazwa bierze się od zawartości węgla – jest po prostu stopem żelaza z węglem oraz niewielkim dodatkiem innych pierwiastków. Bardzo często jest ona wykorzystywana do produkcji elementów konstrukcyjnych oraz części maszyn. Drugim typem jest stal stopowa. Oprócz dodatku węgla występuje w niej również wyższa zawartość innych pierwiastków, takich jak np. nikiel, chrom lub aluminium. W ten sposób można uzyskać materiał o określonych parametrach, idealnie dopasowanych do potrzeb danego przedsiębiorstwa.  

Podział ze względu na przeznaczenie

Kolejny podział stali to ten, który określa jej ogólne przeznaczenie. Wśród najpopularniejszych rodzajów można wymienić przede wszystkim:

  • Stal konstrukcyjna – jak sama nazwa wskazuje, stosuje się ją do produkcji wyrobów, z których budowane są różnego rodzaju konstrukcje stalowe. Musi być przede wszystkim trwała i wytrzymała na obciążenie.
  • Stal narzędziowa – twarda, odporna na odkształcanie i ścieranie. Produkuje się z niej różnego rodzaju narzędzia oraz przyrządy pomiarowe.
  • Stal specjalna – powstaje w wyniku odpowiednio dobranego składu i obróbki. Przedstawicielami stali specjalnej są stal nierdzewna oraz stal kwasoodporna.  

W dzisiejszych czasach można uzyskać stal o niemalże dowolnych właściwościach. Wszystko zależy od tego, co dokładnie znajdzie się w określonym stopie i jakiej obróbce zostanie poddany.

Liczy się jakość!

Bez względu na to, jaki rodzaj stali jest potrzebny w przedsiębiorstwie, należy zawsze korzystać z bezpiecznych źródeł, które są w stanie zagwarantować wysoką jakość swoich materiałów np. firmy Rostal. Nie warto decydować się na zakup stali z miejsca, którego nie jesteś w stanie w żaden sposób zweryfikować. Zwłaszcza wtedy, kiedy stal musi spełniać określone normy, a ma to miejsce w większości zakładów produkcyjnych i firm budowniczych. Nawet specjalista nie jest w stanie określić parametrów stali wyłącznie na podstawie jej oględzin, dlatego wszelkie oszustwa zwykle wychodzą po latach, a sprzedawca słabej jakości stali znika i nie poczuwa się do odpowiedzialności.