Taśmy samoprzylepne są powszechnie wykorzystywane zarówno w życiu codziennym jak i w przemyśle maszynowym, budownictwie, energrtyce, reklamie itd. Mogą być jedno- lub dwustronnie klejące, a składają się z nośnika i naniesionego kleju. Typ zastosowanego kleju i rodzaj nośnika determinują własności taśm a co za tym idzie zakres ich zastosowań. Jaki jest najmocniejszy typy taśm samoprzylepnych i do czego są wykorzystywane?

Taśmy dwustronnie klejące VHB

to najmocniejsze taśmy dwustronne. Wynalezione przez f-mę 3M są wykonane ze spienionego akrylu, który jest zarówno nośnikiem jak i klejem. Są tak wytrzymałe, że z powodzeniem zastępują połączenia mechaniczne takie jak nitowanie czy spawanie. Uzyskane połączenia nie wymagają dodatkowej obróbki.

Charakterystyczne cechy taśm VHB:

 •  łączenie różnych powierzchni m.in. metali, tworzyw sztucznych, lakierów proszkowych, szkła itd.;
 •  estetyczne spoiny kompensujące różnice w rozszerzalności cieplnej spajanych materiałów;
 •  doskonałe przenoszenie obciążeń zmęczeniowych;
 •  czyste estetyczne połączenia.

Doświadczonym dystrybutorem taśm samoprzylepnych i klejów m-ki 3M jest firma Dart, której siedziba znajduje się w Warszawie. Przedsiębiorstwo oferuje m.in pełną gamę taśm i klejów przemysłowych m-ki 3M dostępnych na naszym rynku. 

Przemysłowe rzepy samoprzylepne

Przemysłowe rzepy 3M wykorzystuje się do połączeń tymczasowych lub gdy niezbędne są demontaże połączonych części np. w celach serwisowych. Mogą zastąpić mechaniczne połączenia rozłączne takie jak wkręty, zatrzaski, śruby itp.  3M oferuje przemysłowe rzepy Scotchmate (haczykowo-pętelkowe), Dual Lock (grzybkowe) i ww. typy w wersji Thin (nisko profilowe).  Warstwą klejącą mogą być taśmy VHB lub kleje kauczukowe.

Charakterystyczne cechy przemysłowych rzepów 3M

 •  gładkie, estetyczne połączenia;
 • wyeliminowanie operacji wiercenia;
 • szybki, bezproblemowy montaż i demontaż;
  proste mocowanie elementów wymiennych.

Błony klejowe system ATG

Osobny rodzaj materiałów samoprzylepnych to błony klejowe, czyli kleje akrylowe (tylko) w postaci taśm ew. arkuszy pozbawione nośników. Szeroko stosuje się je  do laminowania materiałów w celu uzyskania elementów samoprzylepnych. Dla sprawnego i szybkiego nanoszenia błon klejowych 3M wprowadził system ATG, na który składają się rolki błon klejowych w szer. 6, 12, 19mm i aplikator, w którym podczas aplikowania zwijany jest liner. Proponowane kleje pozwalają spajać najróżniejsze materiały np.  papier, tekturę, drewno metale, tworzywa sztuczne (m.in. polipropylen i polietylen), tkaniny itp.

System ATG znakomicie sprawdza się w reklamie przy montażu ekspozycji, wklejaniu próbek  produktów, przyklejaniu elementów reklam (litery, plakaty) itp., produkcji opakowań (wklejanie wkładek, zamykanie pudełek itp.), produkcji mebli, tekstyliów itd.

Charakterystyczne cechy błon klejowych i systemu ATG 3M

 • łatwe szybkie laminowanie powierzchni;
 • szeroka gama klejów;
 • wyeliminowanie operacji zdejmowania linera (system ATG);
 • sklejanie możliwe bezpośrednio po naniesieniu kleju (system ATG).