Jakimi cechami musi charakteryzować się plandeka?

Materiał partnera
2019-06-03

Plandeki powszechnie wykorzystywane są przede wszystkim w branży transportowej. Służą do zabezpieczenia towarów, znajdujących się na przyczepie samochodu ciężarowego. Ze względu na rodzaj eksploatacji muszą charakteryzować się ogromną wytrzymałością. Z jakich konkretnie materiałów produkowane są plandeki i czy można zastosować je również w innych sytuacjach?

Produkcja plandek – materiały

Cechą charakterystyczną plandek jest na pewno ich wielkość często oscylująca w granicach kilkudziesięciu, czy nawet kilkuset metrów kwadratowych. Dlatego właśnie muszą być one wykonane z nowoczesnych materiałów odpornych na uszkodzenia mechaniczne oraz trudne warunki atmosferyczne takie jak silne porywy wiatru, woda deszczowa, czy wpływ promieni słonecznych. Najczęściej wykorzystywanym do produkcji plandek materiałem jest polietylen. W zależności od indywidualnych potrzeb ostatecznego odbiorcy może być to polietylen niskiej gęstości (LDPE) oraz polietylen wysokiej gęstości (HDPE). Największymi zaletami wszystkich polietylenów są m.in. wysoka trwałość na rozciąganie w każdym kierunku oraz całkowita hydrofobowość.

Do produkcji plandek używa się także polichlorku winylu, czyli popularnego PCV. Poza wymienionymi już wcześniej zaletami, plandeki PCV odporne są także na działanie smarów, olejów i kwasów. Produkcją najwyższej jakości plandek zajmują się najbardziej doświadczone firmy. Zdecydowanie zalicza się do nich firma Pol-Plany, która dzięki nowoczesnemu zapleczu technicznemu, rzetelności i terminowości wykonywanych zleceń, zdążyła wyrobić sobie renomę jednej z najlepszych w skali całego kraju. Czy plandeki sprawdzają się jedynie w branży transportowej?

Uniwersalne zastosowanie plandek

Dzięki swoim unikalnym cechom oraz możliwości nadania plandekom syntetycznym de facto dowolnego rozmiaru, zyskują one bardzo uniwersalne zastosowanie. Powszechnie wykorzystywane są w rolnictwie. Zobaczyć można ja również na różnego rodzaju wiatach oraz altanach, jako ochrona przed wiatrem. Warto również wspomnieć o tym, że pomimo swoich znaczących rozmiarów, plandeki są materiałem niezwykle lekkim w porównaniu np. do blachy stalowej. Plandeki syntetyczne doskonale sprawdzają się także w branży reklamowej, głównie jako nośniki informacji.

Dzięki nowoczesnej technologii druku plandeka może stać się zauważalnym i przede wszystkim bardzo trwałym rozwiązaniem. Ogromną zaletą plandek jest również ich mobilność. Można z łatwością je zdjąć, złożyć i przetransportować w inne miejsce.  W razie zaistnienia takiej konieczności specjaliści wykorzystają plandeki do stworzenia hal namiotowych, które można wykorzystać np. jako ogród letni przy organizacji imprez okolicznościowych.

Opracowanie artykułu:

Pol-Plany s.c. Czesław Ślusarczyk , Roman Mikityn

ul. Transportowa 11, 69-100 Słubice lubuskie
www
telefon