Spawanie to jedna z najpopularniejszych metod tworzenia stałych, solidnych połączeń poszczególnych elementów. Obecnie coraz popularniejsze staje się spawanie technologią laserową – nowoczesna metoda, która pozwala na precyzyjną naprawę i łączenie wielu materiałów, w tym chociażby stali nierdzewnej, brązu czy nawet metali szlachetnych. Kiedy dokładnie takie rozwiązanie się sprawdza?

Specjalistyczna spawarka

Spawanie z wykorzystaniem technologii laserowej nie jest łatwe i wymaga zastosowania profesjonalnego sprzętu. Jedną z firm świadczących tego typu usługi jest Pamir – zakład, który dysponuje nowoczesną spawarką laserową oraz stołem CNC sterowanym w trzech osiach. Takie połączenie daje możliwość uzyskania maksymalnej precyzji podczas przeprowadzania prac spawalniczych, co przekłada się na jakość uzyskanych połączeń, ale także ich estetyczny wygląd.

Nie są to jednak jedyne atuty spawarki laserowej. Renomowani specjaliści dysponują sprzętem z obrotowo-uchylnym układem optycznym, dzięki któremu wykonanie niełatwego spawania w miejscach z utrudnionym dostępem nadal jest w pełni możliwe i przede wszystkim skuteczne. Warto też wiedzieć, że spawanie technologią laserową dotyczy wielu materiałów. W ten sposób łączyć można elementy ze stali szlachetnych, stopów żeliwa, wspomnianej już stali nierdzewnej czy niklu. Bez większych przeszkód specjalista wykona spaw na materiałach z brązu, stopów miedzi, tytanu lub metali szlachetnych, w tym chociażby złota, srebra oraz platyny.

Szerokie zastosowanie nowoczesnego spawania

Ze względu na swoje właściwości, spawanie technologią laserową ma dość szerokie zastosowanie. Możliwość precyzyjnego łączenia elementów z wymienionych już metali szlachetnych sprawia, że często metodę tę wykorzystuje się w jubilerstwie. Naprawy biżuterii dzięki temu są o wiele prostsze, a konkretnym wyrobom można przywrócić pierwotny wygląd. Spawanie technologią laserową wykorzystywane jest też przy naprawach form wtryskowych, ubytków bloków silnika czy głowic.

Te ostatnie można również z powodzeniem spawać laserowo, podobnie zresztą jak instrumenty chirurgiczne. Każda z wymienionych prac wymaga ogromnej precyzji, którą gwarantuje spawarka laserowa w połączeniu z zaawansowanym technologicznie stołem CNC sterowanym w trzech osiach. Takie rozwiązanie doskonale sprawdzi się również wtedy, gdy konieczne jest spawanie obudów urządzeń elektronicznych i tzw. AGD, a także termoelementów i precyzyjnych czujników. Nierzadko solidnego połączenia wymagają elementy klimatyzacji – można je łączyć właśnie za pomocą spawania technologią laserową.