Złomowanie to czasami jedyny sposób, aby pozbyć się niesprawnego samochodu, którego nie opłaca się już naprawiać. Należy jednak pamiętać, że cały proces powinien przebiegać zgodnie z prawem i wymagane będzie załatwienie kilku formalności. Złomowanie to jedyny sposób na utylizację auta, a demontaż na własną rękę jest nielegalny. Kiedy złomować pojazd i o czym należy pamiętać?

Sprzedawać czy złomować?

Niesprawny samochód trudno sprzedać i w większości przypadków pomimo licznych ogłoszeń – nie znajduje się żadnego kupca. Zdarza się jednak, że koszty naprawy mogą znacznie przewyższać wartość pojazdu i jego właściciel znajdzie się w kropce. W niektórych przypadkach nawet zwykła opłata za obowiązkowe OC może być wyższa niż wartość auta i właściciel decyduje się na jego zmianę. Niektórzy w takiej sytuacji podejmują się samodzielnego demontażu, lecz jest to niezgodne z polskim prawem! Auto powinno być oddane do profesjonalnej stacji demontażu pojazdów. Jednym z polecanych miejsc jest Skup Złomu w Komornikach na terenie województwa wielkopolskiego. Sprzedanie auta na złom to oczywiście również korzyści dla jego właściciela, można otrzymać zapłatę za pojazd, którego sprzedaż była niemożliwa. Stacje demontażu pojazdów zajmą się również transportem zepsutego pojazdu, dlatego nie trzeba obawiać się o dodatkowe wynajmowanie lawety.

Jak złomować?

Żeby odpowiednio zezłomować samochód, należy postępować według określonego schematu. Właściciel pojazdu powinien w pierwszej kolejności przygotować wszystkie niezbędne dokumenty:

  • dowód rejestracyjny (lub inny dokument zawierający informacje o samochodzie, na przykład w przypadku, kiedy dowód został zatrzymany przez policję);
  • umowę kupna-sprzedaży (w niektórych sytuacjach jest wymagana);
  • dowód osobisty właściciela pojazdu;
  • upoważnienie współwłaściciela.

Jeżeli pojazd został zarejestrowany na firmę, konieczny jest wpis do ewidencji działalności gospodarczej i upoważnienie do zezłomowania dla osoby, która dokona wyrejestrowania.

Formalności po kasacji

Samo oddanie pojazdu do stancji demontażu to jeszcze nie wszystko. Właściciel musi pamiętać o tym, aby w ciągu 30 dni wyrejestrować pojazd. Żeby to zrobić, należy udać się do wydziału komunikacji, zabrać ze sobą tablice rejestracyjne i wykazać, że było się właścicielem pojazdu. Urzędnicy poproszą również o pokwitowanie, że auto zostało przekazane do recyklingu. Wyrejestrowanie samochodu jest bardzo ważne i od tego czasu właściciel zostaje zwolniony z obowiązku opłacenia OC, dlatego kasację trzeba zgłosić również ubezpieczycielowi. Jeśli była nadpłata, zostanie ona zwrócona.